Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczka hamuje inwestycje. Prześwietlamy budżet Piekoszowa na 2016 rok

imo
Analizujemy budżety wszystkich gmin powiatu kieleckiego. Dziś prezentujemy budżet gminy Piekoszów na 2016 rok. Zakłada on, że dochody wyniosą 46 milionów 286 tysięcy złotych przy wydatkach 42 miliony 700 złotych.

Spłata długu najważniejsza

Nadwyżka to 3,5 miliona złotych, która będzie przeznaczona na spłatę kredytów i pożyczek zaciągniętych przez gminę. Również przychody w wysokości 400 tysięcy złotych pochodzące ze spłaty pożyczki udzielonej przez gminę dla Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie zostaną przeznaczone na pokrycie zaciągniętych długów.

To jednak nie wszystkie pieniądze, które gmina przeznaczy na ten cel. Gmina jest w okresie planu naprawczego i spłacania pożyczki udzielonej od Ministerstwa Finansów. Na odsetki wynikające z zaciągnięcia kredytu pójdzie z budżetu kolejny milion 300 tysięcy złotych, tak jak w poprzednich latach. - Musimy dotrzymać umowy zawartej z Ministerstwem Finansów. Spłata długu jest dla nas w tym roku priorytetowa. W przeciągu dwóch lat udało nam się oddać 8 milionów kapitału głównego, liczymy że w tym roku spłacimy kolejne 4 i pod koniec roku 2016 zadłużenie wyniesie 27 milionów, czyli zejdziemy poniżej 60 procent. Dzięki temu kredyt w kolejnych latach będzie między innymi generował niższe odsetki, które w tej chwili rokrocznie wynoszą około 1 miliona 300 tysięcy złotych - zaznacza Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.

Włodarz przyznaje, że znaczna spłata zadłużenia pozwoli w końcu realizować inwestycje tak potrzebne w gminie w oparciu o fundusze własne i pozyskane pieniądze unijne. Póki co takie działania są mocno ograniczone.

Poprawią drogi
W budżecie na 2016 uwzględniono jednak kilka inwestycji. Spośród tych najpilniejszych jest poprawa stanu infrastruktury drogowej. W tym roku planowane są gruntowne remonty dróg gminnych w pięciu miejscowościach: Brynicy, Rykoszynie, Lesicy i dwie w Bławatkowie, a także budowa tak zwanej „schetynówki” w Micigoździe.

- Liczymy na wsparcie wojewody, ale jeśli będzie trzeba, poszukamy na te inwestycje dodatkowych pieniędzy w gminie, bo liczymy na pewne oszczędności w niektórych działach - przyznaje wójt.

Najdroższa oświata

Kapitał gminy w dużym stopniu pochłoną jednak inne działy. Najwięcej pieniędzy, podobnie jak i w pozostałych samorządach, pójdzie na oświatę - to prawie 24 miliony złotych. Pieniądze będą przeznaczone między innymi na pensje dla nauczycieli, pracowników placówek oświatowych i oczywiście bieżące ich utrzymanie.

Na pomoc społeczną wygenerowano kwotę w wysokości prawie 7 i pół milionów złotych, na administrację publiczną - 3 miliony 974 złotych, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska - milion 564 tysięcy złotych, a na transport - milion 207 tysięcy złotych. Pozostałe działy to wydatki nieprzekraczające miliona złotych, między innymi kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego (860 tysięcy), działania w zakresie polityki społecznej (547 tysięcy) czy dostarczanie wody (prawie 370 tysięcy).

W środę prześwietlimy budżet Strawczyna na 2016 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie