Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skargi płyną ze świętokrzyskich szkół po zmianach w żywieniu. Uczniowie nie chcą jeść

Izabela Mortas [email protected]
Ze zgłoszeń szkół wynika, że wiele dzieci je niechętnie, często też oddają całe porcje posiłków.
Ze zgłoszeń szkół wynika, że wiele dzieci je niechętnie, często też oddają całe porcje posiłków. freeimages.com
Nowe przepisy dotyczące zdrowego żywienia są problemem aż dla 85 procent szkół z województwa, szczególnie tych o profilu specjalnym.


ZOBACZ TAKŻE:
"Drożdżówka ma w sobie mniej cukru niż pączek". Minister edukacji zdradza przyczyny negocjacji z ministrem zdrowia

(dostawca: Fakty TVN/x-news)

Do Kuratorium Oświaty w Kielcach wpłynęły informacje od dyrektorów szkół i przedszkoli dotyczące przeszkód i utrudnień w funkcjonowaniu szkolnych i przedszkolnych stołówek oraz sklepików. Aż w 85 procentach placówek z terenu województwa świętokrzyskiego są problemy.

Raport przeprowadzony w Świętokrzyskiem, podobnie jak inne zorganizowane w pozostałych województwach, trafi dziś do Ministerstwa Edukacji.

Najwięcej skarg dotyczy smaku posiłków i braku tolerancji wśród najmłodszych uczniów. Dzieci niejednokrotnie pozostawiają całe porcje obiadowe, a głód zaspokajają słodyczami przynoszonymi z domu.

Coraz więcej uczniów rezygnuje z posiłków organizowanych przez szkoły i zastępuje je własnymi kanapkami, więcej jest też uczniów, którzy przed lekcjami, jak i na przerwach kupują niezdrową żywność w sklepach znajdujących się przy szkołach.

To jednak niejedyne sposoby na obejście przepisów rozporządzenia. W placówkach kwitnie handel „zakazanymi” produktami, uczniowie przynoszą na stołówki własne przyprawy – sól i pieprz, a także zamawiają fast foody przez telefon.

Prowadzenie sklepików przestało się opłacać. Ich rentowność spadła w granicach 30-40 procent, co przyczynia się do rezygnacji ajentów z dalszego prowadzenia działalności. Skala zjawiska sięga 90 procent zgłoszonych przypadków. Rosną także obawy dyrektorów, że spadek liczby chętnych do korzystania ze stołówek może pociągnąć za sobą konieczność zmniejszenia etatów w kuchni, a być może i ich likwidację z uwagi na niską rentowność stołówek.

W grę wchodzą także zupełnie nowe koszty. Produkty dostępne w sklepikach są droższe, większe koszty generuje przygotowanie posiłków na stołówkach i przez firmy cateringowe, co w efekcie powoduje, że więcej muszą za nie zapłacić rodzice. Placówki nie mają też pieniędzy na szkolenia dla kucharzy, by gotowali zgodnie z wymogami.

Mnóstwo skarg wpływa od samych rodziców. Informują oni zarządzających, że jeśli nie nastąpią zmiany w przygotowaniu posiłków, będą rezygnować z abonamentów obiadowych. Kierują do dyrektorów także wiele próśb, w których domagają się złagodzenia przepisów.

Duże problemy odnotowują szkoły specjalne. W aż 90 procentach nowe zasady nie są akceptowane przez wychowanków Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Nowe rozporządzenie nie uwzględnia także szczególnych preferencji żywieniowych – unikania potraw o intensywnym zapachu, czyli tak zwanego wybiórczego jedzenia dzieci z autyzmem.

Obserwacje dyrektorów przynoszą też nadzieję na dobre zmiany. Nauczyciele i opiekunowie zaobserwowali, że kanapki przynoszone przez dzieci do szkoły są przygotowywane w bardziej przemyślany sposób, z czego wynika, że rodzice w większym stopniu niż dotychczas zaczęli przywiązywać wagę do zdrowego odżywiania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie