Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrute powietrze w Radomiu i regionie. Wszystko przez spalanie śmieci w piecach?

ik
ilustracja
ilustracja
Radom, gminy Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Zakrzew oraz Grójec i Warka wraz z okolicami to miejsca, gdzie z jakością powietrza jest najsłabiej i może dojść do przekroczenia norm.

Ostrzeżenie w tej sprawie wydało niedawno Wojewódzkie Centrum Zarządzenia Kryzysowego. W tym roku może dojść do przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych dla naszego zdrowia.

Najbardziej na ich szkodliwe działanie narażone są dzieci i seniorzy, ale też osoby z chorobami układu krążenia i oddechowego, alergicy i kobiety w ciąży.

Największymi winowajcami z kolei są stare piece, spalanie odpadów oraz oczywiście samochody emitujące spaliny. Czas zacząć dbać o powietrze dla własnego zdrowia.

Niedopalone butelki, lakierowane płyty meblowe, a nawet puszki znajdują w piecach radomian strażnicy miejscy. Za palenie odpadami można dostać 500 złotych mandatu albo w skrajnych przypadkach tłumaczyć się przed sądem.

- Domowe piece nie są przystosowane do spalania takich materiałów. Kiedy więc wchodzimy z kontrolą, najczęściej znajdujemy resztki rzeczy, które trafiły do palenisk - mówi Piotr Stępień, rzecznik radomskiej Straży Miejskiej. - Ale mamy też umowę z naszym uniwersytetem na wypadek, gdyby trzeba było przeprowadzić analizę popiołu.

Przy spalaniu odpadów do środowiska trafiają bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzi związki chemiczne, stąd zakazy i kontrole. W Radomiu prowadzi je właśnie Straż Miejska.

To jest jeden z elementów walki o poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Póki co na Mazowszu nie ma pomysłu tak radykalnych kroków, jak na przykład w Małopolsce. Tam uchwalono zakaz palenia węglem w piecach.

U nas też sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak choćby w Krakowie. Ale i w regionie zdarzają się w ciągu roku takie dni, kiedy fachowcy radzą unikania spacerów po dworze. Dotyczy to zwłaszcza osób najbardziej narażonych na działanie groźnych substancji występujących w powietrzu.

Piece to niejedyny winowajca. Swoje dokładają też spaliny samochodowe. Stąd ciągłe apele o korzystanie z komunikacji zbiorowej zamiast z własnych aut.

Zobacz też: Eksperci o jakości powietrza w Polsce / TVN24 (x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie