Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniża się cena gazu, to oznacza produkcję tańszej energii w elektrowni gazowej w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik pozytywnie ocenia spadek cen gazu dla elektrowni w Stalowej Woli.
Wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik pozytywnie ocenia spadek cen gazu dla elektrowni w Stalowej Woli. archiwum
- Spadek cen gazu hurtowego o ponad 15 procent uzasadnia budowę nowego bloku parowo-gazowego w Stalowej Woli - powiedział wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik podczas konferencji "Gazowe korzyści Podkarpacia" 28 września w Rzeszowie.

ZOBACZ TEŻ: Obecne ceny paliw mają potencjał obniżkowy, ale w tym roku raczej nie spadną do 4 zł za litr

(Agencja TVN/x-news)

Niższe o 8 procent rachunki za gaz zapłacą też klienci detaliczni. LPG czyli płynny gaz jest najtańszy od 6 lat.

- Z każdym dniem bezpieczeństwo gazowe Polski się poprawia - zapewnił minister Gawlik. - Możliwość wyboru dostaw gazu zwiększa nasze zdolności negocjacyjne na rynku. Dotąd mieliśmy w zasadzie tylko jednego dostawcę. W stosunku do 2009 roku możliwość dostępu do gazu dostarczanego zza południowej, czy zachodniej granicy Polski zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie - tłumaczy minister. Ostatni raz LPG był tak tani w 2009 roku. We wrześniu taryfy dla klientów detalicznych kolejny raz obniżyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. - Realną korzyść z obniżki cen gazu odczuwa każdy z nas - mówił Zdzisław Gawlik.

Przez ostatnie trzy lata gaz staniał o prawie 10 procent. Wrześniowa obniżka to już druga dokonana przez gazowników w tym roku - łącznie cena gazu detalicznego spadła o ponad 8 procent. Cena gazu dla odbiorców hurtowych w 2015 roku spadła o ponad 15 procent.

Przyczynia się do tego przede wszystkim rozbudowa infrastruktury, zarówno wewnątrz kraju, jak i połączenia trans- graniczne. W latach 2008-14 zbudowano 1236 kilometrów gazociągów. Dla porównania w latach 2004-06 tylko 75 kilometrów sieci przesyłowych. Pojemność magazynów gazu od 2007 roku zwiększyła się prawie dwukrotnie do prawie 3 miliardów metrów sześciennych. Trzy z dziewięciu polskich magazynów gazu są zlokalizowane na Podkarpaciu (Husów, Strachocia, Brzeżnica). Wszystkie były (Strachocia 2011, Husów 2014) lub są rozbudowywane (Brzeźnica 2016). PGNIG w 2015 zainwestuje na Podkarpaciu ponad 600 mln zł.

- Magazyny te nie tylko poprawiają energetyczne bezpieczeństwo Polski, ale dają gwarancję pracy dla mieszkańców Podkarpacia - zwraca uwagę Zdzisław Gawlik.

Do roku 2023 planowana jest budowa około 2 tysięcy nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej Polsce. Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęły wspólne działania w obszarze prac badawczych i poszukiwań gazu na Podkarpaciu (na podstawie umowy z lipca 2015 roku). Podkarpacie ma szansę na kontynuowanie historycznych tradycji w wydobyciu ropy naftowej i gazu, a w konsekwencji utrzymania gospodarczego znaczenia regionu i utrzymania miejsc pracy.

W ten plan wpisuje się także wspólna inwestycja spółek skarbu państwa Tauronu i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, czyli blok gazowo-parowy w Stalowej Woli. Będzie produkował energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok będzie wytwarzał rocznie około 3,5 tysięcy GWh energii elektrycznej, zużywając 600 miliona metrów sześciennych gazu.Będzie największy w Polsce, bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie