Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowa w hołdzie dla niepodległej

Rafał Banaszek
Włoszczowa przez dwa dni świętowała 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Hołd ojczyźnie oddawano słowem, pieśnią, tańcem, a nawet przez bieganie.

Starostwo Powiatowe
Obchody rozpoczęły się już we wtorek, 10 października rano w Starostwie Powiatowym, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. Tutaj przemówienie okolicznościowe wygłosił starosta Jerzy Suliga. Następnie piękny program słowno-muzyczny przedstawiła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego.

- Nie zmieniajmy święta w wojnę, niech się jad z nas dziś nie sączy. Niech miasta będą spokojne, niech dziś radość nas połączy. Pokój niech wśród nas zagości, dość polskiego piekła mamy. Dziś jest Dzień Niepodległości, bądźmy wreszcie Polakami. Żeby honor swój ocalić, czas zakończyć spory wszystkie, byśmy nigdy się nie stali, europejskim pośmiewiskiem - apelowała młodzież.

- To był piękny program. Jesteśmy z was dumni - powiedział do uczniów starosta Suliga, przekazując im torbę słodyczy. - Gratuluję takich uczniów - dodał Jacek Włodarczyk, przewodniczący Rady Powiatu.

Dom Kultury

Tuż po sesji, w Domu Kultury rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez dzieci i młodzież ze wszystkich włoszczowskich przedszkoli i szkół. Z uwagi na deszczową pogodę, imprezę tę przeniesiono spod Pomnika Niepodległości przy Urzędu Gminy. Każda placówka zaprezentowała na scenie po dwa utwory ze specjalnie przygotowanego śpiewnika.

Impreza ta odbyła się w ramach Świętokrzyskiego Programu Edukacji Patriotycznej “Młodzież Pamięta”. Organizatorami i partnerami przedsięwzięcia były gminy Włoszczowa i Miechów, Samorząd Województwa Świętokrzyskiego oraz Małopolskie Centrum Edukacji w Krakowie.

Warto dodać, że we wtorek, przed Pomnikiem Niepodległości harcerze Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego zaciągnęli wartę honorową, a władze samorządowe gminy i powiatu wraz z przewodniczącym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiuszem Bąkiem złożyły kwiaty.

Tego samego dnia wieczorem w Domu Kultury burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, z okazji Święta Niepodległości, wręczył swoje stypendia 24 najzdolniejszym gimnazjalistom w gminie oraz ośmiu studentom. Była to już 17 edycja stypendiów dla uzdolnionych uczniów gimnazjów oraz trzecia dla studentów.
Następnie wzruszającą akademię niepodległościową przedstawili uczniowie z włoszczowskiej “dwójki”. Widownia nagrodziła młodych artystów owacją na stojąco. - Mając taką zdolną młodzież możemy się nie martwić o przyszłość naszego kraju - powiedział burmistrz Dziubek.

Kościół parafialny

Oficjalne uroczystości państwowe odbyły się w środę, 11 listopada, o godzinie 11. Rozpoczęła je msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka.
- Żeby kochać naszą matkę ojczyznę, trzeba najpierw zatroszczyć się o swój dom rodzinny - apelował biskup w homilii, nagrodzony brawami przez wiernych. Po mszy wręczono podziękowania dla czterech osób najbardziej zaangażowanych w budowę pomnika świętego Jana Pawła II.

Z rąk burmistrza Włoszczowy grawertony z brązu otrzymali jako pierwsi fundatorzy pomnika, przedsiębiorcy Henryk Migacz i Jacek Robak, a następnie inicjator budowy figury - Ryszard Macherski oraz ksiądz prałat Zygmunt Pawlik.
Po nabożeństwie pomnik Jana Pawła II odsłonili minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i burmistrz Grzegorz Dziubek. Figurę poświęcił biskup Florczyk. Po raz pierwszy w historii gminy, przy pomniku Papieża odbyły się oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. To był punkt kulminacyjny obchodów niepodległościowych w mieście.

- Witaj w domu Ojcze Święty! - mówił Grzegorz Dziubek - Mieszkańcy Włoszczowy wyznaczyli na odsłonięcie figury świętego Papieża datę 11 listopada - dzień Święta Niepodległości. Jan Paweł II będzie tu już zawsze, w tym pomniku. Chcemy nie tylko stawiać pomniki, ale też pielęgnować dzieło Papieża. Niech ten pomnik będzie znakiem, że kochaliśmy i będziemy kochać ojczyznę, tak jak nas nauczał nasz wielki rodak.
Po przemówieniu burmistrza i ministra tłumnie zgromadzeni na placu kościelnym mieszkańcy Włoszczowy zaśpiewali wspólnie “Barkę”. Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku. Na koniec odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej z Konieczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie