Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieki boom inwestycyjny w gminie Morawica w powiecie kieleckim. Skąd się wziął? [WIDEO]

Marzena Smoręda
Burmistrz Morawicy Marian Buras prezentuje jak będą wyglądały dwie nowe fabryki - firm Termetal oraz Promontin
Burmistrz Morawicy Marian Buras prezentuje jak będą wyglądały dwie nowe fabryki - firm Termetal oraz Promontin Krzysztof Krogulec
W gminie Morawica przybywa mieszkańców i firm. Co roku sprowadza się tu z okolic po około 200 osób, a atrakcyjne tereny inwestycyjne i dobry klimat dla biznesu ściągają w to miejsce firmy z całej Polski. Właśnie powstają kolejne dwa zakłady produkcyjne – Promontin i cynkownia Termetal, w których zatrudnienie znajdzie łącznie prawie 200 osób. Będą gotowe jeszcze w tym roku.

W gminie trwa niespotykany dotąd boom inwestycyjny, bo kolejnych inwestorów przyciągają ponad 35 hektarów terenu w specjalnej strefie ekonomicznej oraz atrakcyjne tereny przemysłowe.

- Budowę rozpoczynają właśnie cynkownia Termetal, która zatrudni 100 osób i Promontin, planująca pracę dla 150 ludzi - informuje burmistrz miasta i gminy Morawica Marian Buras.

- Od początku stawiamy na rozwój gospodarczy, ponieważ nie chcieliśmy, żeby gmina była tylko sypialnią dla Kielc, stąd tereny inwestycyjne, które zorganizowaliśmy już kilkanaście lat temu czy specjalna strefa ekonomiczna na około 70 hektarach. Mamy plan zagospodarowania przestrzennego, ładne tereny rekreacyjne. W Bilczy tereny przemysłowe już się kończą – zostało zaledwie 7 hektarów, 35 hektarów na inwestycje znajduje się jeszcze między Morawicą a Dębską Wolą, 20 hektarów mamy jeszcze poza strefą. Za kilka powstanie tu przemysłowe zagłębie – mówi Marian Buras.

Zainteresowanie terenami przemysłowymi jest tu od lat, ale ma ono różne natężenie, a związane jest to na przykład z trendami gospodarki.

– Trochę przeszkodził nam w inwestycjach światowy i krajowy kryzys, ale i tak w ciągu ostatnich 10 lat powstały u nas takie firmy, jak: Hydrosolar, Hercu Pneumatic, Promatic czy firmy Wijas, Komandor. W ubiegłym roku inwestycje przemysłowe mocno przyśpieszyły. Otwarto u nas Dafi Pro i Niltech, dające zatrudnienie kilkuset mieszkańcom, już powstają kolejne inwestycje, a na horyzoncie widać następne. I trzeba zaznaczyć, że to nie są małe firmy. Rzeczywiście, widać więc pewne przyśpieszenie To bardzo dobre wieści dla gminy i województwa. Dla tutejszych mieszkańców to perspektywa na lepszą i lepiej płatną pracę, bo firmy będą konkurować zarobkami. Drugi element to podatki. Po reformie administracyjnej gmina startowała jako gmina niebogata, teraz możemy się pochwalić dobrą kondycją finansową. Jest praca, rosną zarobki, a najnowsza stopa bezrobocia wynosi u nas zaledwie 3,7 procent - chwali się sukcesami burmistrz Mora-wicy.

Długofalowe, przemyślane zarządzanie gminą spowodowało, że z gminy mało atrakcyjnej, Morawica stała się taką, którą na więcej stać. – Nowe firmy i podatki, które płaca pozwolą na zaspokajanie większych potrzeb mieszkańców. Już stworzyliśmy takie warunki do mieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej, że jesteśmy absolutnym liderem pod tym względem w regionie. Świadczą o tym liczby: od 1990 roku sprowadziło się do nas 5500 osób, a tylko w ostatnim roku 290 mieszkańców. Śmiało mogę powiedzieć, że pod względem atrakcyjności jesteśmy numerem 1 w regionie i wszystkich bijemy na głowę – kończy rozmowę Marian Buras, który śmiało można powiedzieć, jest ojcem sukcesów tej niewielkiej podkieleckiej gminy, jako że kieruje nią nieprzerwanie od 27 lat.

Zapytaliśmy też ludzi zajmujących się biznesem - gdzie ich zdaniem leży sukces Morawicy?

Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice: - Kluczem do zachęcenia inwestorów, by sprowadzali się na dany teren i rozwijali biznes są przede wszystkim: ulgi finansowe na terenach przynależnych do strefy ekonomicznej – niższy CIT i PIT, ulgi w podatku od nieruchomości, infrastruktura drogowa, kolejowa i położenie danego terenu. Ważna jest też pomoc dla przedsiębiorców przy przejściu przez procedury formalne, ale to już jest obecnie standard. Liczy się też łatwy dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowników. Najłatwiej jest o nich w dużych miastach, więc bliskość dużych ośrodków nie zmusza inwestora do sprowadzania kadry z daleka i nie podnosi kosztów.

Stanisław Rupniewski, przedsiębiorca z Kielc i prezes firmy Supon: - Najlepiej byłoby, żeby cała Polska była jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną, ponieważ system ulg finansowych i wszelkiego rodzaju ułatwień dla przedsiębiorców działających na takim obszarze jest dla biznesu optymalna. Gołym okiem widać, jak firmy chętnie przeprowadzają się do stref i jak szybko się rozwijają. Ale niebagatelną rolę w pobudzaniu przedsiębiorczości na danym terenie pełnią jego włodarze. Jeśli są to ludzie z charyzmą, potrafiący łączyć, a nie dzielić , doświadczeni menedżerowie z pasją, tak jak w przypadku burmistrza Mariana Burasa, taka gmina jest skazana na sukces.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

27 piłkarzy Korony po rundzie jesiennej. Od najgorszego do najlepszego

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wieki boom inwestycyjny w gminie Morawica w powiecie kieleckim. Skąd się wziął? [WIDEO] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia