MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Właściciele wyciągów narciarskich, kortów tenisowych i hal sportowych w Kielcach zapłacą niższy podatek od nieruchomości

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Właściciele obiektów sportowych, jak korty tenisowe, hale czy stoki narciarskie w Kielcach mogą odetchnąć z ulgą. Rok czekali na naprawę uchwały o podatkach o nieruchomości, która zabrała im 50- procentową ulgę. Przedsiębiorcy stanęli na granicy bankructwa.

O problemie pisaliśmy już w marcu, kiedy to zwrócili się do nas o pomoc właściciele stoków narciarskich i hal sportowych. Problem powstał w ubiegłym, 2019 roku, gdy podniesiono podatki od nieruchomości, ale mniej niż zakładano. W zamian zlikwidowano ulgi dla przedsiębiorców z branży kultury fizycznej i sportu. Właściciele takich firm znaleźli się na granicy bankructwa, a ich dramatyczną sytuację pogłębiła pandemia koronawirusa. Władze Kielc przygotowały projekt uchwały przywracający ulgi dopiero w tym miesiącu. Przedsiębiorcy mieli dość czekania i obietnic, i oni także zgłosili do Rady Miasta podobny projekt w ramach inicjatywy obywatelskiej.

- Hale z kortami tenisowymi i boiskami mają olbrzymie powierzchnie. Podobnie jest z trasami narciarskim, a wyciągi działają przez kilka tygodni, a podatki i dzierżawy płacą przez cały rok. Mamy też stadniny koni, które wymagają też potężnych powierzchni na stajnie czy ujeżdżalnie. Po zniesieniu ulgi w podatku w ubiegłym roku nadpłaciliśmy po 70- 100 tysięcy podatku. Jak tłumaczyły służby prezydenta, stało się to z powodu błędu. Uczciwym byłoby nie tylko się wycofać się z niego, ale i zneutralizować jego skutki. My nie mamy teraz tych pieniędzy. Wasze decyzje zaowocowały tym, że dwie hale sportowe z kortami tenisowymi na Ślichowicach przestały istnieć, stały się nierentowne. Na tym interesie, który my prowadzimy nie zarabia się – mówi Andrzej Grzyb, właściciel ośrodka sportowego Wschodnia w Kielcach, reprezentujący przedsiębiorców z branży sportu i kultury fizycznej. - To są obiekty, które zwracają się w perspektywie 30 lat. Ponosimy olbrzymie koszty przez cały rok, a korzystanie z obiektów jest sezonowe, dotyczy to nie tylko stoków narciarskich. Korty tenisowe otwarte są potrzebne przez 4 miesiące w roku, a hale piłkarskie wykorzystywane są tylko w zimie i tylko po południu. Te obiekty będą upadać, jeśli nie będzie preferencji. Są miasta, które największe obiekty zwolniły całkowicie z podatku od nieruchomości albo ulga wynosi 70 procent.

Radni z Komisji Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowali przywrócenie 50 procentowej ulgi w podatku od nieruchomości dla tej grupy przedsiębiorców, a przewodniczący Rady Miasta, Kamil Suchański przyznał, że byłby nawet zwolennikiem nawet 70 procentowej zniżki.

Projekt uchwały będzie głosowany na sesji, 15 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Właściciele wyciągów narciarskich, kortów tenisowych i hal sportowych w Kielcach zapłacą niższy podatek od nieruchomości - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia