Zaparowane okna zimą to już żaden problem. Wypróbuj tę mieszankę i spryskaj nią okna. Efekty mówią same za siebie

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Wraz z nadejściem zimy, kiedy chłodne temperatury zaczynają dominować, wiele osób staje przed powszechnym problemem – zaparowanymi oknami. Kondensacja pary wodnej na szybach może nie tylko ograniczać widoczność, ale także prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak pleśń czy wilgoć. Jak więc radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą? Oto kilka praktycznych rozwiązań, które pomogą ochronić okna przed parą, nawet gdy za oknem panuje mroźna aura.

Spis treści

Parowanie okien zimą – dlaczego tak się dzieje?

Zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada, łatwo zauważyć, że okna w naszym domu są zaparowane. To zjawisko często nas irytuje i wpływa na komfort mieszkania. Dlaczego jednak okna parują zimą? Jednym z głównych powodów parowania okien zimą jest różnica temperatur między tą, która panuje w mieszkaniu, a tą, która jest na zewnątrz. Gdy ciepłe powietrze wewnątrz domu styka się z zimnym powietrzem na zewnątrz, dochodzi do kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu. Woda ta skrapla się na zimnej powierzchni okna, tworząc efekt parowania.

pani myjąca okna
Podpowiadamy, jak skutecznie radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą. 123RF/sergey88sibiriy

Innym czynnikiem mogącym wpływać na parowanie okien jest ich izolacja termiczna. Starsze, nieszczelne okna są bardziej podatne na kondensację, ponieważ zimne powietrze z zewnątrz może przenikać przez szczeliny i stykać się z ciepłym powietrzem wewnątrz. Także zwykłe czynności, jak gotowanie czy wywieszanie prania sprawiają, że wilgoć w mieszkaniu wzrasta, a para wodna skrapla się na szybach.

Jak radzić sobie z problemem zaparowanych okien?

Zaparowane okna mogą doprowadzać do irytacji, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy różnice temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem są znaczne. Warto zatem podjąć konkretne działania, aby w mieszkaniu nie pojawiła się wilgoć i pleśń. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z zaparowanymi oknami. Należą do nich m.in.:

  • wentylacja pomieszczeń – otwieraj okna na krótki czas, aby wpuścić świeże powietrze i pozbyć się wilgoci zgromadzonej w pomieszczeniu. Wietrzenie szczególnie po kąpieli czy gotowaniu może znacznie zmniejszyć parowanie szyb,
  • zastosowanie folii przeciw parowaniu – te specjalne folie nakleja się na powierzchnię okien, tworząc dodatkową warstwę izolacyjną. Zmniejszają one różnicę temperatur, co skutecznie ogranicza parowanie,
  • poprawa izolacji termicznej – starsze okna lub te o słabej izolacji termicznej są bardziej podatne na kondensację. Nie każdego stać, aby wymienić je na nowe, energooszczędne. W takiej sytuacji na początek warto je uszczelnić, aby zapobiec przenikaniu zimnego powietrza,
  • ograniczenie źródeł wilgoci – unikaj suszenia ubrań w pomieszczeniu oraz gotowania bez włączonej wentylacji. Wszystkie te czynniki mogą zwiększać wilgotność powietrza.

Sposób na zaparowane okna – mieszanka z gliceryny i spirytusu

Przygotowanie mieszanki z gliceryny i spirytusu może pomóc w ograniczeniu parowania okien. Będziesz potrzebować następujących składników:

  • 1/2 szklanki gliceryny
  • 1/2 szklanki spirytusu

Składniki wymieszaj i przelej do butelki z atomizatorem. Gotową mieszanką spryskaj czyste i suche okna, a następnie wypoleruj.

Możesz też przygotować mieszankę na bazie dwóch wspomnianych składników, ale tym razem wzbogacając ją o popularny kosmetyk? Jaki? Chodzi o piankę do golenia. Wyciśnij dwie łyżki pianki i połącz ją z 1 łyżką gliceryny. Na koniec dodaj 1 łyżkę spirytusu i całość ponownie wymieszaj. Miksturę nałóż na suchą ściereczkę i rozprowadź na szybie. Na koniec wypoleruj. Ten patent na zaparowane okna nie ma sobie równych!

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom