Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa kampania „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”

Luiza Buras-Sokół
freeimages.com
Każdego dnia na świecie około 6 tysięcy osób zakaża się wirusem HIV, w Polsce kilkaset osób rocznie , czyli 2-3 dziennie dowiaduje się o zakażeniu HIV. W większości są to ludzie młodzi. Wiedza na temat dróg zakażenia wirusem HIV może uchronić przed możliwością zakażenia.

Świętokrzyskie zdrowe
- W województwie świętokrzyskim rejestrujemy jedną z najniższych średnich zapadalności w kraju - informuje Marzena Haponiuk, kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach i przytacza dane: w 2013 roku w regionie zarejestrowano 15 nowo wykrytych zarażeń wirusem HIV, w 2014 roku - 23, a do połowy listopada tego roku - 18 zakażeń. Liczby te nie są duże, co widać także na tle kraju - w latach 2010-2014 średnia roczna liczba wykrytych zakażeń w Polsce wyniosła 2,99 na 100 tysięcy osób, zaś w województwie świętokrzyskim była najniższa i wynosiła 1. W zestawieniu przoduje województwo mazowieckie, gdzie w wymienionych latach odnotowywano średnio 4,9 przypadków zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Młodzi szczególnie narażeni

- Długoletnie badania pokazują, że grupą, u której zakażenie wirusem HIV wykrywa się najczęściej, są młodzi ludzie do 21. roku życia. Dlatego też nasze działania związane z kampanią społeczną skierowane są głównie do młodzieży - mówi Ewa Ziemkiewicz, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w świętokrzyskim sanepidzie. - Jednak wirus nikogo nie omija, na zakażenie wszyscy jesteśmy narażeni jednakowo i dlatego powinniśmy o siebie dbać - podkreśla Ewa Ziemkiewicz.

Jakich zatem czynników unikać, by zminimalizować ryzyko zakażenia? - Główne ryzyko zakażenia wiąże się z odbywaniem stosunków seksualnych z wieloma partnerami, bez zabezpieczeń. Według statystyk, osoby uzależnione od środków psychoaktywnych takie ryzykowne zachowania seksualne podejmują częściej, więc na kontakt z wirusem są szczególnie narażone. Równie niebezpieczne jest przyjmowanie środków psychoaktywnych dożylnie, używając jednej igły - wylicza Ewa Ziemkiewicz.

Warto się badać

- Wierność jednemu partnerowi daje nam pewność, że nie będziemy narażeni na kontakt z wirusem. Jednak nawet będąc w stałym związku warto wykonać badanie i poprosić o to samo partnera. Osoby podejmujące ryzykowne zachowania seksualne powinny badać się częściej, jednak aby wynik testu był miarodajny, należy wykonać go co najmniej trzy miesiące po zdarzeniu, które mogło być przyczyną ewentualnego zakażenia - wyjaśnia Ewa Ziemkiewicz.

Najlepszym miejscem do zrobienia testu są punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których badania wykonywane są bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Można tam skorzystać z pomocy doradców (najczęściej lekarzy lub psychologów), uzyskać informacje, gdzie zgłosić się w celu dalszej opieki zdrowotnej i ewentualnego leczenia.

Badaj się!
Kampania umożliwia wykonanie anonimowych, bezpłatnych testów w kierunku wykrycia zakażeniem HIV. Ma też dotrzeć do młodych ludzi.
W czasie trwania kampanii punkt konsultacyjno-diagnostyczny przy ulicy Karczówkowskiej 4 w Kielcach zaprasza na badania w kierunku wykrycia zakażenia wirusem HIV. W czwartek, 26 listopada punkt będzie czynny w godzinach 9-12.
Test wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi, produkowane przez układ odpornościowy człowieka zakażonego HIV. Wyprodukowanie przeciwciał w takiej ilości, by mogły być zauważone przez test wymaga czasu (ten czas nazywany jest okienkiem serologicznym). Dlatego od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia, do zrobienia testu powinny minąć 3 miesiące. Wykonanie testu wymaga pobrania niewielkiej próbki krwi. Na ogół nakłuwa się żyłę w zgięciu łokciowym. Nie trzeba być przed tym na czczo. Czas oczekiwania na wynik to jeden do kilku dni. Jeżeli wynik testu przesiewowego okaże się dodatni, wówczas konieczne będzie wysłanie krwi do laboratorium wykonującego testy potwierdzające zakażenie, co może się wiązać z dłuższym oczekiwaniem na wynik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie