MKTG SR - pasek na kartach artykułów

121 lat na mapie Kielc. Jak zmieniała się kielecka synagoga? Jak wyglądały jej wnętrza? Zobaczcie archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Lata 1971-1980, była siedziba Archiwum Państwowego w Kielcach w przebudowanym gmachu dawnej synagogi
Lata 1971-1980, była siedziba Archiwum Państwowego w Kielcach w przebudowanym gmachu dawnej synagogi Kielce na przestrzeni lat
Koncepcja budowy synagogi zrodziła się pod koniec XIX wieku – w 1897 roku. Własny plac pod jej budowę - przy obecnym zbiegu ulic Warszawskiej i IX Wieków Kielc - oraz kilkadziesiąt tysięcy rubli przekazał kielecki działacz żydowski Mojżesz Pfeffer. Synagoga została zaprojektowana przez miejskiego architekta Stanisława Szpakowskiego.

Kilka lat później – w 1902 roku rozpoczęła się budowa świątyni. W maju gubernator kielecki Borys Ozierow dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. W opinii ówczesnych mieszkańców Kielc budynek prezentował się imponująco. Oddany do użytku został rok później.

Murowaną, piętrową budowlę wzniesiono w stylu neoromańsko – mauretańskim. Jak wyglądała synagoga? Nakryto ją dwuspadowym dachem osłoniętym attyką. Na elewacjach znajdowały się orientalne motywy dekoracyjne. We wnętrzu zachował się czytelny układ z dużą salą modlitewną. Wnętrze synagogi było bogato zdobione. W sali modlitw na błękitnym suficie symbolizującym niebo wymalowane było 12 plemion Izraela. Po prawej stronie od wejścia namalowano Ścianę Płaczu, a po lewej grób Racheli, w środku stała bogato zdobiona bima (podium).

Do wybuchu II wojny światowej bóżnica tętniła życiem. Odbywały się tu spotkania modlitewne, społeczne. Czynny był cheder (szkoła dla chłopców), działał stuosobowy chór męski. W latach 1914 – 1918 istniała tu „Tania Kuchnia” i funkcjonowało „Towarzystwo Pomocy ubogim wyznania Mojżeszowego”.

We wrześniu 1939 świątynia została przez Niemców zamknięta. Później stała się miejscem aresztu dla Żydów i magazynem rzeczy im zrabowanych w czasie likwidacji kieleckiego getta. Pod koniec wojny Niemcy podpalili budynek. Ocalały jedynie niewielkie resztki murów.

W 1951 roku kieleckie władze wojewódzkie przekazały Archiwum Państwowemu w Kielcach do odbudowy i adaptacji zniszczony w 70% budynek po byłej synagodze żydowskiej przy ówczesnej ulicy Rewolucji Październikowej (obecnej ul. Warszawskiej). Obiekt ten archiwum zajmowało od 1955 roku. W roku 1987 budynek znalazł się w rejestrze zabytków, dzięki czemu w roku 1996 przeprowadzono jego remont. Archiwum działało w dawnej kieleckiej synagodze do końca 2011 roku.

W 2021 roku zaprezentowano rekonstrukcję synagogi w 3D. Pomysłodawcą i wykonawcą rekonstrukcji jest Piotr Świerczyński ze Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego.

Obecnie budynek jest nieużytkowany, choć zapowiedziana została modernizacja i rewitalizacji obiektu. Czytaj więcej:

Zobacz, jak wyglądała synagoga w Kielcach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie