Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Hucie Szklanej odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W piątek 19 kwietnia przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.
W piątek 19 kwietnia przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Urząd Gminy Bieliny
W piątek, 19 kwietnia przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Wspólnoty Misjonarzy Oblatów MN oraz mieszkańcy gminy Bieliny. Uczestnicy mogli wysłuchać referatu "Zbrodnia Katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny" przygotowanego przez Marka Jończyka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Bielinach odczytała fragmenty listów spisanych przez Katyńczyków oraz rodziny katyńskie. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Zobacz zdjęcia

Źródło: Urząd Gminy Bieliny, Delegatura IPN w Kielcach

Zbrodnia Katyńska

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

Według ustaleń historyków wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazło się ponad 2300 osób związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Było wśród nich 736 funkcjonariuszy Policji Państwowej i Służby Więziennej, 700 urzędników, 314 żołnierzy i zawodowych oficerów Wojska Polskiego, 313 nauczycieli, 118 inżynierów oraz 88 lekarzy. Pozostałe ofiary to: ziemianie, prawnicy, leśnicy, technicy, kupcy, przedsiębiorcy, rolnicy, artyści, robotnicy, księża, farmaceuci, dziennikarze oraz studenci, uczniowie i harcerze. W Katyniu zginęło ponad 600 osób z regionu świętokrzyskiego, w Kalininie (Twerze) – ponad 700, a Charkowie niespełna 400. Na terenie dzisiejszej Białorusi oraz Ukrainy – ponad 650 osób.

W 2007 roku Sejm Polski na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie