Wielki sukces polskiej kajakarki! Klaudia Zwolińska mistrzynią Europy!

Łukasz Konstanty
Klaudia Zwolińska. Zdjęcie ilustracyjne.
Klaudia Zwolińska. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Anna Kaczmarz / Polska Press
Znakomite wieści napłynęły do Polski ze Słowenii. Klaudia Zwolińska, która w środę zdobyła srebrny krążek w konkurencji cross, w sobotę wywalczyła tytuł mistrzyni Europy w konkurencji K1. To pierwszy w historii złoty medal dla Polski w kontynentalnych zawodach wywalczony w kobiecych konkurencjach.

Przed rokiem Zwolińska dostarczyła nam mnóstwo radości podczas Igrzysk Europejskich. Podczas zawodów odbywających się w Krakowie, które były jednocześnie mistrzostwami Europy, zdobyła srebrne medale zarówno w konkurencji K1 jak i C1, niejako przy okazji zapewniając krajowi w obydwu kwalifikację olimpijską.

Trzecie miejsce w kwalifikacjach Zwolińskiej

Tegoroczne zawody okazały się jeszcze lepsze dla urodzonej w 1998 roku kajakarki. Już w środę po raz pierwszy stanęła na podium, uzyskując srebrny krążek w konkurencji cross indywidualny, która była rozgrywana dopiero po raz pierwszy w historii na mistrzostwach Europy.

Znakomicie Zwolińska spisała się z kolei w sobotę. Już w porannych kwalifikacjach udowodniła, że będzie liczyć się w walce o medale, choć można było mieć wątpliwości, czy złoto jest w jej zasięgu. Nasza kajakarka zajęła bowiem trzecie miejsce, do Czeszki Antonie Galuskovej straciła jednak niemal 3,5 sekundy, w dodatku kolejne dwie zostały jej doliczone za jeden błąd na trasie.

Dominacja Klaudii Zwolińskiej w finale mistrzostw Europy

W finale triumfatorka kwalifikacji spisała się znacznie słabiej i uplasowała się, mimo bezbłędnego przejazdu, zaledwie na siódmej pozycji. Za to znakomicie poradziła sobie Polka, która nie tylko zanotowała bezbłędny przejazd, ale w dodatku nie dała żadnych szans rywalkom, wyprzedzając drugą Słowaczkę Zuzanę Pankovą o niemal pięć sekund, zaś trzecią Brytyjkę Mallory Franklin o ponad 6,5 sekundy! Tym samym tytuł mistrzyni Europy, pierwszy w historii dla naszego kraju w kobiecych konkurencjach, trafił w najbardziej odpowiednie ręce.

W finale wystąpiła jeszcze jedna Polka, Dominika Brzeska, która rywalizację zakończyła na szóstej pozycji, ze stratą do zwyciężczyni wynoszącą 9,85 sekundy.