Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratunek wojennym cmentarzom

Wioletta Wojtkowiak
Cmentarz w lasku koło Ocic, gdzie w prowizorycznych grobach spoczywa 90 żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych w 1915 roku.
Cmentarz w lasku koło Ocic, gdzie w prowizorycznych grobach spoczywa 90 żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych w 1915 roku. W. Wojtkowiak
Kombatanci apelują o wskazywanie zapomnianych mogił.

Tarnobrzescy kombatanci założyli grupę inicjatywną, która zadba o renowację zaniedbanych, często położonych wśród pól i lasów cmentarzy żołnierzy z pierwszej i drugiej wojny światowej w powiecie tarnobrzeskim.

- Te sprawy są bliskie mojemu sercu, to część naszej historii, jeśli o nią nie zadbamy, pamięć o walczących przeminie - uważa 84-letni Józef Marczewski, porucznik wojska polskiego w stanie spoczynku, któremu energii i uporu pozazdrościłby niejeden nastolatek.

Razem z innymi weteranami postanowił zinwentaryzować miejsca pochówku walczących w Tarnobrzegu, Ocicach, Grębowie, Wydrzy i Krawcach. - Groby są w takim stanie, że można się tylko wstydzić. Usiąść i zapłakać - grzmi Marczewski.

ROZMYWANE KOPCZYKI W OCICKIM LASKU

Za przykład podaje cmentarz żołnierzy austriacko-węgierskich z 1915 roku. Zanim kopalnia Machów rozpoczęła wydobycie siarki, ich groby znajdowały się dokładnie pośrodku dzisiejszego wyrobiska. Przed eksploatacją siarki 82 mogiły i wspólny grób ekshumowano do lasu w pobliskich Ocicach. Cmentarz prezentuje się licho. Kopczyki, które rozmywa ulewny deszcz i brzozowe krzyże.

- Zrobimy jego renowację i zagospodarujemy. Jedyny problem, że teren należy wciąż do Kopalni Machów. Trzeba go przekazać do rejestru gruntów gminy Nowa Dęba. Tak ustaliliśmy na spotkaniu z wicewojewodą podkarpackim Dariuszem Iwaneczko - mówi Marczewski.

POPROSZĄ CZARNY KRZYŻ

Ponieważ na władzach województwa spoczywa obowiązek opieki nad cmentarzami z pierwszej i drugiej wojny światowej Iwaneczko zapewnił, że pieniądze na renowację ocickich grobów będą w dużej części pochodziły z budżetu województwa. Wstępna data zakończenia prac to pierwsze półrocze przyszłego roku.

- Zwrócimy się też do ambasad Węgier i Austrii o finansowe wsparcie odbudowy. W Austrii jest organizacja rządowa Czarny Krzyż, która ma fundusze na renowację austrowęgierskich cmentarzy w całej Europie - dodaje Artur Zachariasz, najmłodszy w grupie inicjatywnej, architekt z tarnobrzeskiego magistratu.

Właśnie przygotowuje projekt przyszłego wyglądu cmentarza w Ocicach. Sam chciałby wiedzieć, ilu z pochowanych w bezimiennych mogiłach żołnierzy było Polakami. W parafialnych księgach nie ma jednak informacji na temat poległych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie