Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 listopada w Tarnobrzegu jubileuszowa kwesta na rzecz starego cmentarza na Piaskach i grobu patrona biblioteki. Zdjęcia i wideo

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
1 listopada przy bramach trzech nekropolii w Tarnobrzegu staną wolontariusze z puszkami na datki. Będzie to już 25. kwesta na rzecz starego cmentarza na Piaskach w Miechocinie. Jubileuszowa zbiórka została poszerzona o wsparcie renowacji nagrobku Michała Marczaka, bibliotekarza-archiwisty, kustosza zbiorów dzikowskich, patrona miejskiej biblioteki. Zobaczcie wideo i aktualne zdjęcia zabytkowego obiektu.

25. kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków w Tarnobrzegu

Odwiedzając groby bliskich w uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie można wesprzeć odnowę najstarszej tarnobrzeskiej nekropolii, liczącego ponad 200 lat cmentarza na Piaskach w Miechocinie.

Kwesta będzie wyjątkowa, bo jubileuszowa, ale tez wyjątkowa z innego powodu. W tym roku w akcję mocno włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna. Część zebranych pieniędzy chcemy przeznaczyć na renowację grobu doktora Michała Marczaka, patrona biblioteki, ten nagrobek jest w coraz gorszym stanie

- mówi Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego i pomysłodawca kwesty prowadzonej przez Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie.

Kwestarzy spotkamy w najbliższą środę od godziny 8 do 18 przy bramach trzech cmentarzy - wojennego przy ulicy Targowej i parafialnych przy ulicy Mickiewicza (po obu stronach drogi wojewódzkiej 871). Podziękowaniem dla darczyńców będzie poetycki i muzyczny spektakl, na który organizatorzy zapraszają w Święto Zmarłych 2 listopada o godzinie 18 na stary cmentarz.

Tadeusz Zych lubi nazywać to miejsce kamienną księgą dziejów miasta. Powstanie miechocińskiej nekropolii datowane jest na 1786 rok. Jest ona starsza od warszawskich Powązek i Cmentarza Rakowickiego. Spoczywają tu między innymi burmistrzowie, starostowie, cesarsko-królewscy urzędnicy, nauczyciele, powstańcy, żołnierze, księża, nauczyciele i mieszczanie.

- Ważne i ciekawe jest to, że nagrobki poza wiedzą o przeszłości miasta i powiatu mają walor artystyczny. Pomniki są arcydziełami sztuki kamieniarskiej. Warto wczytać się w symbolikę nagrobną, która mówi o jednej z największych tajemnic, jaką jest śmierć a jednocześnie nadziei, że śmierć nie kończy życia. Dla mnie najpiękniejsze są jednak żeliwne krzyże, których kilkanaście udało się ocalić i naprawić

- mówi Tadeusz Zych.

Ratowanie osiemnastowiecznego cmentarza trwa od 25 lat. Udaje się to tylko dzięki hojności ofiarodawców. Dotychczasowe kwesty na ratowanie cmentarza na Piaskach przekroczyły 200 tysięcy złotych.

Dzięki nim ocalono cmentarny mur, zrekonstruowano kaplicę i odrestaurowano najbardziej wartościowe artystycznie nagrobki, których najstarsze datowane są na początek XIX stulecia. Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty przeprowadzono renowację pięciu nagrobków, ale potrzeby są wciąż ogromne. Zobaczcie nasze zdjęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie