Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotel w zabytkowych murach

Małgorzata Płaza-Skowron
Dawne cele zakonników w zachowanym skrzydle wschodnim klasztoru zostaną zmienione w pokoje hotelowe.
Dawne cele zakonników w zachowanym skrzydle wschodnim klasztoru zostaną zmienione w pokoje hotelowe. R. Biernicki
Dawny klasztor pocysterski w Koprzywnicy znowu zaświeci pełnym blaskiem. Cele zakonników zostaną przeznaczone dla pielgrzymów i turystów.

Średniowieczny budynek poklasztorny w Koprzywnicy zacznie żyć. Powstaną tam hotel i restauracja. Prace remontowe mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Klasztorne mury liczą ponad 800 lat. Od czasu, gdy w XIX wieku klasztor opuścili ostatni mnisi, budynek niszczał. Miasto, wspólnie z parafią Świętego Floriana, wspierane przez stowarzyszenie "Ku Przyszłości", chce, aby zabytek odzyskał dawny blask oraz służył pielgrzymom i turystom.

Parafia ubiega się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego, ma obiecane 4 miliony złotych. To 60 procent kosztów.

DLA PIELGRZYMÓW I TURYSTÓW

Plany są bardzo ambitne - kompleks pocysterski znowu ma żyć. - W pierwszej kolejności nastawiamy się na pielgrzymów, grupy oazowe i uczestników rekolekcji - mówi ksiądz Jerzy Burek, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Floriana w Koprzywnicy.

Oferta będzie skierowana również do tych, którzy będą zwiedzać Koprzywnicę i inne atrakcyjne miejsca w regionie - Sandomierz, Sulisławice czy Baranów Sandomierski. Koprzywnica, jak podkreśla ksiądz proboszcz, jest położona przy ruchliwej trasie do Krakowa, baza noclegowo-gastronomiczna może zachęcić turystów do zatrzymania się tutaj na dłużej. Z niedrogich noclegów będą mogli korzystać uczestnicy wyjazdów naukowych.

50 MIEJSC NOCLEGOWYCH

Parafia, w ramach prac remontowo-konserwatorskich, zamierza zrekonstruować część klasztoru - nowicjat lub skrzydło północne. Jest to konieczne - w dobudowanej części będzie stołówka na 50 osób wraz z zapleczem.

W dawnych celach cysterskich będą pokoje hotelowe. W sumie w budynkach poklasztornych powstanie 50 miejsc noclegowych.

Odrestaurowany już wcześniej kapitularz będzie służył celom ekspozycyjnym. Będą tam pokazywane pamiątki pocysterskie. Prawdopodobnie na cele muzealne zostanie wygospodarowana dodatkowo jedna sala na piętrze budynku.
W kapitularzu będzie również sala konferencyjna. - Chcemy przygotować program dla turystów, pokazać im historię klasztoru i kościoła - mówi ksiądz Jerzy Burek.

ATRAKCYJNE OTOCZENIE

Na razie trwają formalne przygotowania do inwestycji. Parafia złożyła wniosek o wydanie warunków zabudowy. Ze względu na charakter obiektu i rodzaj prac, potrzebna jest opinia konserwatora z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Remont był pierwotnie planowany na dwa lata. Wiadomo już, iż z uwagi na fakt, że musi być poprzedzony badaniami archeologicznymi, potrwa dłużej.
Odrębny projekt dotyczy zagospodarowania terenu wokół klasztoru. Planowane jest utworzenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego z dwoma boiskami, wiatą i miejscem na ognisko oraz rosarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie