Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszukiwali zabytkowy park w Chrobrzu (zdjęcia)

Irena Imosa
Karol Kukla wraz z tatą Kazimierzem prezentują manierkę wojska polskiego z lat II wojny światowej, znaleziono w pobliżu jednego z parkowych drzew.
Karol Kukla wraz z tatą Kazimierzem prezentują manierkę wojska polskiego z lat II wojny światowej, znaleziono w pobliżu jednego z parkowych drzew. I. Imosa
W Chrobrzu udało się znaleźć monetę carską z 1909 roku, magazynek hitlerowskiego karabinu maszynowego czy manierkę wojska polskiego.

Dziesięciu eksploratorów wyposażonych w najnowocześniejsze elektroniczne wykrywacze metali przeszukiwało w sobotę od rana zabytkowy park wokół Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu.

Akcję pod hasłem "Tajemnice ziemi odświeżają pamięć" nadzorował archeolog Grzegorz Barczyk, a prowadzili ją członkowie Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych przy Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
- Okolice Pałacu Wielopolskich mogą skrywać mnóstwo pamiątek z bardzo burzliwych dziejów, jakich Ponidzie było miejscem i świadkiem.

W pałacu stacjonowało dowództwo Korpusu generała Mariana Langiewicza, przed wyruszeniem na wielka bitwę Powstania Styczniowego pod Grochowiskami, ale lata II wojny światowej mogły pozostawić tu sporo pamiątek - mówił Dariusz Organ - kolekcjoner militariów z Radomia.
Przeszukanie 12,5 - hektarowego parku zajęło poszukiwaczom wiele godzin. Wprawdzie wypełnionej złotem i kosztownościami taczanki należącej do korpusu generała Langiewicza nie udało się odnaleźć, ale znaleziono wiele interesujących przedmiotów.

Udało się znaleźć monetę carską z 1909 roku o nominale 3 kopiejek, magazynek hitlerowskiego karabinu maszynowego MP40, manierkę wojska polskiego z II wojny światowej, pistolet Prabellum, widelec z zastawy rodowej Wielopolskich, fragment ornamentowanego kandelabru oraz - mnóstwo części zamiennych - już peerelowskich pojazdów, czyli maszyn rolniczych i narzędzi a nawet fragment łańcucha do wiązania krów.

- Oprócz dziś znalezionych pamiątek historycznych, jeden z poszukiwaczy - Leszek Błaszczyk z Kielc przekazał nam cenne eksponaty ze swojej kolekcji. Są to między innymi XVII wieczne okucia do skrzyń, kute ćwieki, kule armatnie i kartacze. Wszystko katalogujemy do dołączamy do naszych zbiorów - dodaje Dariusz Garlej - dyrektor Szkolnego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnych Ponidzia, mieszczącego się w Pałacu Wielopolskich.

- Sobotnim poszukiwaniom towarzyszyło spore zainteresowanie okolicznych mieszkańców i turystów. Którzy liczniej niż zazwyczaj zwiedzali stałe wystawy w pałacowych wnętrzach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie