Jesteś tu: Strona główna Aktualności Artykuł

Kielce > W weekend w KCK Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

Dodano: 19 września 2008, 16:15 Autor:

Na imprezę zjadą wystawy z całej Polskich i zagranicy. Na kilku dziesięciu stoiskach będzie można znaleźć wyroby jubilerskie, wykonane przez samych wystawców – jubilerów, a także sprowadzone z odległych zakątków Chin czy Indii.
Miłośnicy geologii będą mogli zobaczyć i dotknąć skamieniałości i minerały przywiezione z wypraw do Maroka członków Towarzystwa Geologicznego „Spirifer”.

- Wśród skamieniałości zaprezentujemy szczotki dinozaurów, gadów morskich i rekinów pochodzących ze sławnych stanowisk paleontologicznych. Dinozaury będzie prezentował spinozaur jeden z największych drapieżników stąpających po naszej planecie. Na podstawie znalezionej czaszki przypuszcza się, że dorastały one do 25 metrów. Zaprezentujemy ząb należący do takiego osobnika. Będzie można obejrzeć także szczątki morskich jaszczurów i wielu gatunków rekinów – informuje Przemysław Budzyński z Towarzystwa Geologicznego Spirifer w Warszawie, organizatora wystawy.

Dodaje, że zostanie zaprezentowany efektowny zbiór barwnych i rzadko spotykanych minerałów z kopalni Maroka i Algierii. – Kopalnie te były eksploatowana do połowy ubiegłego roku, kiedy kraje te były pod panowanie Francji. Od kilkudziesięciu lat są zamknięte, ale geolodzy mogą je eksplorować. Jeździmy tam często na wyprawy i przywozimy ciekawe minerały, które prezentujemy na wystawach – informuje Przemysław Budzyński.

Kielce będzie reprezentował między innymi Sebastian Rogula. – Przywiozę piękne okazy amonitów, które znalazłem pod Częstochową. Są bardzo duże, sam amonit ma 50 cm średnicy, a blok skalny, w którym się znajduje waży około 70 kilogramów. Poza tym jak zwykle będę pokazywał świętokrzyskie minerały i skamieliny - zapowiada.

Wystawa i Giełda Minerałów Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich odbędzie się w sobotę i niedzielę (20-21 września) w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w godzinach 10-18.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.