Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pobiegnie droga ekspresowa?

Redakcja
Drogowcy proponują wariant zaznaczony na mapie na kolor ciemnoniebieski, wariant społeczny oznaczony jest kolorem bladoniebieskim.
Drogowcy proponują wariant zaznaczony na mapie na kolor ciemnoniebieski, wariant społeczny oznaczony jest kolorem bladoniebieskim.
Projektanci trasy ekspresowej 74 i mieszkańcy gminy Mniów mają inne koncepcje przebiegu trasy.

O tym, że droga ekspresowa w kierunku Piotrkowa musi powstać wszyscy są przekonani. Spory budzi tylko przebieg trasy w rejonie Mniowa. Mieszkańcy nie zgadzają się z opinia projektantów.

Swoje racje obie strony przedstawiły podczas otwartej rozprawy administracyjnej z udziałem społeczeństwa w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

RACJE DROGOWCÓW

Projektanci przedstawili cztery warianty przebiegu drogi, w tym wariant społeczny, w tym jeden tak zwany społeczny, który powstał po wysłuchaniu stanowiska mieszkańców gmin, na terenie których budowana będzie nowa trasa. Zostały przeanalizowane, przygotowano raport o ich wpływie na środowisko. Za najlepszy uznali swój wariant rekomendowany wcześniej także przez Komitet Opiniujący Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Agnieszka Hausman z firmy "Transprojekt" uzasadniała, że wariant projektantów najmniej ingeruje w środowisko.

NIE WSZYSTKO PRAWDA

Doktor Józef Szajn, geolog i projektant zarzucił autorom raportu błędy i nieścisłości, które mogą mieć znaczenie przy wydawaniu decyzji, między innymi nieuwzględnienie przebiegu trasy projektantów przez teren lessowe, co utrudni parce drogowe, czy wskazywanie iż wariant społeczny koliduje z cmentarzem w Mniowie, co nie jest prawdą, a wynika tylko z przekłamania mapy.

- Raport nie jest obiektywny, a ma na celu uzasadnić wybór wariantu forsowanego przez drogowców - mówił dr Józef Szajn.

CO KORZYSTNE?

Z zarzutami nie zgodził się inżynier Stefan Czajka.
- Bierzemy pod uwagę wszystkie uwarunkowania. Wariant rekomendowany jest najkorzystniejszy i najmniej wpłynie na środowisko.

- Należy brać też pod uwagę wpływ na środowisko społeczne. W gminie był przygotowany przebieg obwodnicy od strony północnej Mniowa, przygotowany w 1995 roku też zresztą przez Transprojekt - mówi wójt Mniowa Leonard Świerczyński. Według tych koncepcji planowaliśmy rozwój gminy.

W 2006 Transprojekt stworzył nową koncepcję z obwodnicą od południa. Tak poprowadzona droga staje się barierą rozwoju gminy, burzy plan zabudowy, pozbawia gminę terenów budowlanych i inwestycyjnych.
Obecni na rozprawie mieszkańcy Pępic i Węgrzynowa wystosowali protesty przeciwko wariantowi drogowców.

Dyskusja trwała kilka godzin. Publiczna rozprawa miała posłużyć wysłuchaniu argumentów obu stron, co ma być pomocne w podjęciu decyzji środowiskowej przez wojewodę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie