Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grajkowie zbłądzili na pałacowe salony, czyli I Przegląd Kapel Ludowych w Chrobrzu (zdjęcia)

MIO
Lidia Musiał z Kapeli Lasowiacy szybko zaprzyjaźniła się Genowefa Pigwą.
Lidia Musiał z Kapeli Lasowiacy szybko zaprzyjaźniła się Genowefa Pigwą. I. Imosa
"Niektóre te śpiwki majo i po trzysta a nawet po czterysta lot" - zachwalała konferansjerka Pigwa z Napierstkowa a kilkanaście kapel i solistów instrumentalistów ludowych rżnęło od ucha, ile sił.

W sobotę pałac margrabiego Aleksandra Wielopolskiego w Chrobrzu stał się Mekką dla wiejskich grajków z regionów : Świętokrzyskiego i Małopolskiego.

Pierwszy Przegląd Kapel Ludowych dedykowany był zmarłemu w 1986 roku Kazikowi Krawczykowi - legendarnemu multiinstrumentaliście ludowemu z ponidziańskich Niegosławic. Był hołdem złożonym człowiekowi, który nie tylko sam był wirtuozem ale i nauczył grać kilka pokoleń wiejskich muzykantów, członków dzisiejszych kapel.

Przegląd zafundował mieszkańcom Ponidzia i licznym turystom europoseł Czesław Siekierski, wsparty przez marszałka Adama Jarubasa i Bank Spółdzielczy w Pińczowie.

- Jest wspaniale i razem z europosłem Czesławem Siekierskim obiecujemy, że za rok obaj stworzymy duet muzyczny aby wspólnie tutaj w Chrobrzu zagrać dla Was - obiecywał wyraźnie rozbawiony marszałek Adam Jarubas.

- W naszej okolicy, czyli w rejonie Miechowa postać Kazika Krawczyka jest dobrze znana i pamiętana, bo muzyka ludowa nie zna granic między województwami. Folklor przenika z wsi do wsi , bo przecież wiele świętokrzyskich kapel ma stroje zwieńczone krakuskami z pękami pawich piór. Dziś łączymy się we wspólnym graniu i jest tu niesamowicie wesoło - mówiła Lidia Musiał - akordeonistka, liderka rodzinnej kapeli Lasowiacy z miechowskiego.

Pani Lidia szybko zaprzyjaźniła się Genowefa Pigwą, której podarowała płytę z nagraniami jej kapeli aby i "Radio Pigwa szerzyło te wsiowo muzykę".

Pałac drżał w posadach a kapele jedna za drugą prezentowały swoje najlepsze kompozycje i trudno było muzykom wyperswadować, że w przesłuchaniach konkursowych wolno wykonywać jedynie 3 utwory. Kapela Ciekoty a potem "Buskowianie", Działoszacy, Rudkowianie, Powiśloki, Miechowianie, kapela Maćka Sobonia "Ponidzie" z Pińczowa, kapela Czesława Wojsława z Jędrzejowa , kapela Zygmunta Jakubowskiego z Rudy Zajączkowskiej w gminie Łopuszno, kapele z Chęcin i Lubczy a potem soliści - klarneciści, skrzypkowie, akordeoniści i inny wirtuozi, urzekali grą słuchaczy, stłoczonych w sali balowej, ale także zgromadzonych wokół późnoklasycystycznego pałacu, bo nagłośnienie było znakomite.

Wiejskie granie niosło się po całej dolinie Nidy jak długa i szeroka. Szerzej o tym wydarzeniu i wyniki I przeglądu Kapel Ludowych podamy we wtorkowym wydaniu Echa Dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie