Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa w Smoleńsku - Raport specjalny minuta po minucie - poniedziałek

Redakcja
2.15 - Kolejne ważne gesty solidarności z Polską. Po prezydencie Baracku Obamie również sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Hillary Clinton oddała hołd ofiarom katastrofy - wpisała się do księgi kondolencyjnej w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

6.50 - Polscy i rosyjscy specjaliści odczytali wstępnie czarne skrzynki prezydenckiego samolotu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że maszyna była sprawna.

7.20 - Choć nie jest znana jeszcze data pogrzebu, wiadomo, że za jego organizację odpowiedzialny będzie ambasador Polski we Francji Tomasz Orłowski.

8.15 - Para prezydencka zostanie pochowana razem. Pogrzeb odbędzie dopiero, kiedy wszystkie ciała ofiar katastrofy dotrą do Polski.

8.50 - Zidentyfikowano ciała czterech kolejnych ofiar katastrofy w Smoleńsku: Janusza Kochanowskiego - Rzecznika Praw Obywatelskich, Joanny Agackiej-Indeckiej - prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, Mariusza Kazany - dyrektora Protokołu Dyplomatycznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Janiny Fetlińskiej - senatora Prawa i Sprawiedliwości. Informację taką przekazała obecna przy identyfikacji zwłok minister zdrowia Ewa Kopacz. Szefowa resortu zdrowia powiedziała, że zwłoki ofiar tragedii są bardzo mocno uszkodzone.

9.15 - W kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli rządu i Kancelarii Prezydenta. Poświęcone jest uroczystościom pogrzebowym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pomocy rodzinom ofiar.

11.10 - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew kolejny raz dał dowód solidarności z Polską - wpisał się do księgi kondolencyjnej w polskiej ambasadzie w Moskwie.

11.30 - Wydobyto już 87 ciał ofiar tragedii w Smoleńsku. Ekipy pracujące na miejscu katastrofy przygotowują się do podniesienia wraku samolotu. Wtedy będzie można wydobyć ciała pozostałych ofiar.

11.40 - Jacek Sasin, wiceszef Kancelarii Prezydenta poinformował, że centralna uroczystość pogrzebowa ofiar katastrofy w Smoleńsku ma się odbyć w sobotę i ma być poświęcona wszystkim ofiarom. W planach jest zaproszenie głów państw na tę uroczystości. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy do Polski wrócą ciała wszystkich ofiar katastrofy.

11.50 - Na miejscu tragedii w Smoleńsku odnaleziono trzecią czarną skrzynkę prezydenckiego samolotu. To skrzynka, które rejestruje tak zwane podwyższone parametry lotu.

12.25 - Po tragedii w Smoleńsku oczy całego świata nadal zwrócone na Polskę. Kolejni przywódcy państwowi i zwierzchnicy religijni składają kondolencje i zapewniają o solidarności z Polakami. Kondolencje przekazał także przywódca duchowy Tybetańczyków Dalajlama XIV. Swoje słowa wyraził w liście do premiera Donalda Tuska.

13.00 - Konferencja prasowa marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Marszałek poinformował, że na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostanie powołany generał Stanisław Koziej(na zdjęciu).

13.15 - W Moskwie zidentyfikowano ciało Marii Kaczyńskiej. Informację przekazał Jacek Sasin, wiceszef Kancelarii Prezydenta. Trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej ma być przewieziona we wtorek.

13.25 - Na godzinę 16 w kwaterze głównej NATO zaplanowano posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w związku z tragedią pod Smoleńskiem. Kwadrans wcześniej do księgi kondolencyjnej wpisze się sekretarz generalny Sojuszu - Anders Fogh Rasmussen. Posiedzenie Rady rozpocznie się minutą ciszy.

13.55 - Zapisy z czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu potwierdzają, że załoga maszyny otrzymała sugestię, by nie lądować na lotnisku w Smoleńsku. Poinformował o tym rosyjski wicepremier Siergiej Iwanow. Iwanow, cytowany przez agencję Ria Novosti, powiedział, że przeanalizowano oba urządzenia zapisujące zarówno rozmowy z wieżą, jak i parametry lotu przed katastrofą. Wicepremier dodał, że stan czarnych skrzynek pozwolił na szczegółowe rozszyfrowanie zawartych w nich danych.

14.29 - Prezydent Litwy Valdas Adamkus oddał w Warszawie hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

15.10 - Wiceminister zdrowia Marek Twardowski potwierdził, że zidentyfikowano ciało małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej. Dodał, że taką informację otrzymał od minister Ewy Kopacz, która jest w Moskwie. Minister zdrowia brała udział w identyfikacji ciała Marii Kaczyńskiej. Rozpoznanie musi potwierdzić jeszcze osoba z najbliższej rodziny, prawdopodobnie brat pani prezydentowej - powiedział Twardowski. We wtorek trumna ze szczątkami Marii Kaczyńskiej ma być sprowadzona do Polski. Zostanie wystawiona na widok publiczny obok trumny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Minister Kopacz poinformowała również, że zidentyfikowano ciało świętokrzyskiego posła Przemysława Gosiewskiego.

16.10 - Rada Warszawy planuje nadać Lechowi Kaczyńskiemu tytuł honorowego Obywatela Warszawy. Specjalną uchwałę w tej sprawie odczytała w trakcie uroczystej sesji przewodnicząca Rady. Lech Kaczyński był 47. prezydentem stolicy i pierwszy wybranym w powszechnym głosowaniu. Doprowadził do powstania Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie uroczystej sesji pożegnano Władysława Stasiaka i Sławomira Skrzypka - wiceprezydentów Warszawy w latach 2002-2005 oraz Pawła Wypycha - dyrektora warszawskiego centrum Pomocy Rodzinie. W katastrofie pod Smoleńskiem zginęli także ówcześni urzędnicy ratusza: Barbara Mamińska, Izabela Tomaszewska oraz Katarzyna Doraczyńska. Nadanie prezydentowi Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa Warszawy może nastąpić w trakcie uroczystości pogrzebowych lub 1 sierpnia.

17.50 - Trumna z ciałem prezydentowej Marii Kaczyńskiej ma zostać przywieziona do Polski we wtorek około 10 rano. Informację taką przekazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. Prezydencki minister poinformował, że na lotnisku wojskowym w Warszawie, gdzie przyleci samolot wiozący trumnę z ciałem pani prezydentowej, odbędzie się uroczystość oddania honorów zmarłej. Weźmie w niej udział najbliższa rodzina. Po tej uroczystości ciało Marii Kaczyńskiej zostanie przewiezione do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spocznie w pałacowej kaplicy, obok ciała jej męża.

19.10 - Szef Biura Ochrony Rządu, generał Marian Janicki złożył wnioski w sprawie pośmiertnych odznaczeń oraz awansów funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Czterech z tragicznie zmarłych oficerów ma otrzymać złote krzyże zasługi, natomiast pięciu chorążych - srebrne krzyże zasługi.

19.32 - Pilot rządowego tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, doskonale znał język rosyjski. Znał też samo lotnisko. Tak o kapitanie Arkadiuszu Protasiuku mówią jego przełożeni i koledzy z 36. specpułku. To odpowiedź na sugestie kontrolera lotów ze Smoleńska, jakie pojawiły się w rosyjskich mediach. Powiedział on, że kapitan Protasiuk nie radził sobie z językiem rosyjskim. Sam kontroler miał też radzić pilotowi, by z powodu złej pogody wylądował na innym lotnisku. Jeden z pilotów tu-154, pułkownik Bartosz Stroiński zaprzecza informacjom o niedostatecznej znajomości języków kapitana Protasiuka.

19.35 - Rosyjski premier jeszcze raz zadeklarował, że wszystkie okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem zostaną wyjaśnione. Władimir Putin podczas posiedzenia rządu powtórzył wszystkie polecenia, jakie zostały wydane urzędnikom poszczególnych resortów. Katastrofa polskiego samolotu była pierwszym tematem poruszonym na spotkaniu rosyjskiego rządu. Władimir Putin jeszcze raz złożył kondolencje wszystkim Polakom. Mówił, że wszyscy Rosjanie są zasmuceni i cierpią razem z Polakami. Wskazywał na spontaniczne zachowanie ludzi, którzy przychodzili z kwiatami przed polską ambasadę.

20.40 - W Stanach Zjednoczonych wciąż głośno o tragedii w Smoleńsku i jej konsekwencjach. Amerykańskie media informują o żałobie narodowej w Polsce, przypominają czym była zbrodnia katyńska i zastanawiają się nad przyczynami katastrofy. Telewizja CNN zauważyła przy okazji, że tragedia w Smoleńsku zbliżyła Polaków i Rosjan. Z kolei "New York Times" pisze o dochodzeniu w sprawie przyczyn katastrofy. "Śledztwo może oznaczać konieczność odpowiedzi na delikatne pytanie, czy pilot znajdował się pod presją, by wylądować i by polska delegacja zdążyła na uroczystości w lesie katyńskim" - pisze nowojorska gazeta. Z kolei dziennik "Wall Street Journal" podkreśla, że śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i szefa Banku Centralnego Sławomira Skrzypka nie zachwiała ani kursem złotego, ani ceną polskich obligacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie