Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrócili do domu. Rodziny pożegnają Artura Ziętka, Andrzeja Michalaka i Edwarda Wojtasa

RF
Kapitan Artur Ziętek, podporucznik Andrzej Michalak i poseł Edward Wojtas w piątek wrócili do Polski. W sobotę najbliżsi pożegnają na uroczystościach żałobnych Artura Ziętka, właśnie zaczął się pogrzeb Edwarda Wojtasa. Rodziny zmarłych dostaną pomoc.

Tuż po nabożeństwie, które odbyło się w piątek na Cmentarzu Północnym w Warszawie, rozpoczęło się czuwanie rodzin przy trumnach swoich bliskich.

Rodzina Artura Ziętka zdecydowała, że trumna z ciałem syna zostanie od razu przewieziona do Radomia, by w sobotę mogła odbyć się ceremonia pogrzebowa. Ciało zostało przetransportowane do domu pogrzebowego jednej z firm przy ulicy Aleksandrowicza na Józefowie.

W sobotę, 24 kwietnia, o godzinie 15 w kościele pod we-zwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów przy ulicy Młodzianowskiej 124 zostanie odprawione nabożeństwo żałobne za Artura Ziętka, a potem trumna zostanie przewieziona na Cmentarz Komunalny przy ulicy Ofiar Firleja 45. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.

Także w sobotę pochowany zostanie Edward Wojtas. Spocznie w Lublinie. Uroczystości żałobne rozpoczęły się o godzinie 11 w lubelskiej archikatedrze. Zostanie pochowany w alei zasłużonych cmentarza przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb Andrzeja Michalaka. Prawdopodobnie zostanie pochowany w poniedziałek lub wtorek. Pewne jest jedynie miejsce pochówku - Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie.

POMOC DLA RODZIN

Niemal wszystkie rodziny ofiar smoleńskiej katastrofy znalazły się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Na przykład żony Artura Ziętka i Andrzeja Michalaka nie pracują. Pierwszy osierocił dwie małe córeczki, w wieku 4 lat i półtora roku, drugi półrocznego synka, którego chrzest zaplanowano na 1 maja.

Pomoc rodzinom załogi samolotu Tu 154M organizuje fundacja "Polskie Orły" i 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego. Uruchomiono specjalne konta, na które można wpłacać pieniądze.

Dla rodzin ofiar tragedii pod Smoleńskiem z budżetu państwa mają być przyznane renty specjalne. W pierwszej kolejności, 47 takich rent zostanie przyznanych dzieciom i młodzieży w wieku do 18 roku życia. Renty będą wypłacane aż do zakończenia przez nich edukacji.
Renty specjalne trafią także do dzieci niepełnosprawnych (bez względu na wiek), niepracujących współmałżonków ofiar, dwóch matek rodzin wielodzietnych oraz rodziców jednej z ofiar, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji.

Dodatkowo, ma być specjalny system stypendialny dla uczących się dzieci.
Jak zapewnia biuro informacyjne rządu, prawie wszystkie rodziny, które straciły swoich bliskich w katastrofie pod Smoleńskiem otrzymały już specjalne rządowe zasiłki, po 40 tysięcy złotych. Pieniądze wypłacono 91 osobom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie