Wielka woda koło Kielc. Zalane były dziesiątki domów w Górkach Szczukowskich, Kielcach, Morawicy! - aktualna sytuacja powodziowa w powiecie - nowe fakty (zdjęcia, video)

Dodano: 3 września 2010, 1:15 Autor:

Woda wdziera się do domów i zalewa drogę w Górkach Szczukowskich.

Woda wdziera się do domów i zalewa drogę w Górkach Szczukowskich. (fot. A. Piekarski)

Dobra wiadomość dla zagrożonych powodzią - wody większości rzek z wyjątkiem Wisły powoli opadają. W czwartek woda zalewała posesje i domy wzdłuż Bobrzy w Górkach Szczukowskich i Kielcach. Strażacy i mieszkańcy kolejne domy zabezpieczali workami z piaskiem. Walczyli z wodą przez całą noc z czwartku na piątek. Warto było - w piątek od rana woda opada. Sytuacja się stabilizuje. Przejezdna jest już droga wojewódzka Kielce - Częstochowa w Górkach Szczukowskich.

W czwartek woda w Bobrzy cały czas się podnosiła i zalewała kolejne posesje na kieleckim Zalesiu i Słowiku. Zalewała też domy w miejscowości Trzcianka w gminie Sitkówka – Nowiny, między innymi teren piekarni.

W czwartek około godziny 13 wody Bobrzy wylały na część drogi wojewódzkiej w Górkach Szczukowskich. Strażacy ochotnicy ze Szczukowic przez prawie dwie godziny puszczali ruch wahadłowo, jednak to tworzyło ogromne korki. Po godzinie 15 okazało się, że ruch musi zostać zamknięty ze względu na ciągle podnoszący się stan wody. Najstarsi mieszkańcy Górek Szczukowskich nie pamiętają takiej wody w tym miejscu. Wzdłuż Bobrzy woda zalała dziesiątki posesji. Zalanych było wiele domów, piwnic w Górkach Szczukowskich i Kielcach. Mieszkańcy i strażacy próbowali bronić się przed wodą, układając worki z piaskiem. Niestety z piaskiem był problem - Centrum Kryzysowe Urzędu Miasta w Kielcach tłumaczyło to...nieporozumieniem. W nocy z czwartku na piątek woda zaczęło opadać - droga w Górkach Szczukowskich jest już przejezdna.

W Morawicy Czarna Nida największe rozlewisko utworzyła w czwartek w okolicy mostu na trasie krajowej numer 73. Woda wdarła się do kilku gospodarstw i jak zdarza się to, ku rozpaczy właścicieli co kilka lat, zatopiła Hurtownię Materiałów Budowlanych Jawar. Jak na wyspie znalazła się muszla miejscowego amfiteatru. Droga była przejezdna. W pobliskich Bieleckich Młynach ta sama rzeka podtopiła kilka gospodarstw i uniemożliwiła przejazd przez ulicę Leśną. W piątek sytuacja zaczęła się stabilizować, woda opada.

W Kielcach na Zagnańskiej po deszczach powstał staw, ale to, jak twierdza mieszkańcy, nie zasługa rzeki, lecz spartaczonego odwodnienia ulicy.

Na ulicy Kobylaki w Ćmińsku, gmina Miedziana Góra, w czwartek wylała rzeka Bobrza. Woda wdarła się na pięć znajdujących się w pobliżu posesji. – Teraz drogą koło naszych domów płynie rzeka. Nie możemy się dostać do drogi głównej. W maju była podobna sytuacja. Sądzimy, że do zalania przyczynił się zbiornik w Umrze – mówi Monika Skowronek. Dodaje, że na szczęście woda powoli opada. W piątek rano woda dalej opadała.

- W Marzyszu rzeka zalała w czwartek posesje. Na ulicy Zielnej w Kielcach woda wdarła się do czterech domów. W Bodzentynie wypompowujemy wodę z piwnic na ulicy Błotnej. W Chrustach koło Zagnańska też jest zalana piwnica. W Daleszycach Belnianka podtopiła kilka posesji – wymieniał w czwartek jednym tchem Andrzej Madej oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

- Jest gorzej niż podczas majowej powodzi. Coś takiego przeżyliśmy w 1997 roku – mówili mieszkańcy podkieleckiej Cedzyny. Tu Lubrzanka zalała kilka gospodarstw. Woda w rzece zaczęła gwałtownie wzbierać w środę po południu. Najbardziej ucierpiały dwie posesje znajdujące się przy rzece. Woda wdarła się do nich zalewając cały parter budynków. W piątek woda dość szybko opadała, wygląda na to ,zę zagrożenie minęło.

W centrum Kielce Silnica opada i w tej chwili nie stwarza większego zagrożenia dla galerii Planty i pobliskich kamienic.

Na bieżąco kolejne informacje

Czytaj więcej o:
  • kielce
  • powódź
  • woda
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Są światła na Witosa

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Plebiscyt o Dziką Różę. Najlepszy aktor/aktorka sezonu 2014/2015 w teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to:

wyniki głosowania
Liczba głosów: 292.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.