Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja odnowionych fresków w sandomierskiej katedrze

(GOP)
W sandomierskiej katedrze można już podziwiać odnowione freski bizantyjsko - ruskie.

W związku z zakończeniem pierwszego etapu prac konserwatorskich w tej świątyni, odbędzie się cykl wydarzeń: sympozjum poświęcone sakralnej sztuce Wschodu połączone z uroczystą inauguracją odrestaurowanych wnętrz bazyliki.

W czwartek w Domu Katolickim przy ulicy Mariackiej, między godziną 11 a 14, odbędzie się konferencja, podczas której omówiony zostanie między innymi zakres wykonanych prac, zaprezentowane zostaną także odkrycia dokonane w ich trakcie. W piątek o godzinie 16.30 w Muzeum Diecezjalnym otwarta zostanie wystawa "Ikony sandomierskie", zaś o 18 w Domu Katolickim odbędzie się koncert Ukraińskiego Narodowego Chóru Miasta Moskwa (wstęp wolny).

W sobotę o 10 w Domu Katolickim odbędzie się spotkanie na temat sztuki sakralnej chrześcijańskiego Wschodu z udziałem prelegentów z Polski i z zagranicy. W południe rozpocznie się w bazylice katedralnej msza święta pontyfikalna z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski oraz reprezentantów Kościołów Wschodnich. Eucharystii będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore, zaś homilię wygłosi arcybiskup Jan Martyniuk, metropolita przemysko-warszawski. Uczestnicy będą mogli podziwiać odnowione malowidła.

Bizantyńsko-ruskie freski zdobiące katedrę w Sandomierzu to unikat o zasięgu europejskim, ukazujący unię sztuki wschodniej z architekturą i liturgią obrządku rzymsko-katolickiego. Wykonane zostały przez malarzy ruskich na zlecenie króla Władysława Jagiełły.

Fragmenty podobnych fresków znajdują się w Krakowie, Lublinie i Wiślicy, jednak malowidła sandomierskie stanowią całość przewyższającą swoją powierzchnią wspomniane freski razem wzięte.

Podczas trwających od 2008 roku prac w prezbiterium sandomierskiej katedry odkryto wiele nieznanych do tej pory fragmentów malowideł, freski gotyckie oraz fryz heraldyczny złożony z dziewięciu tarcz herbowych z epoki jagiellońskiej. Zakończony pierwszy etap renowacji świątyni objął jej wschodnią część: prezbiterium wraz z zakrystiami kanonicką i kapłańską, kaplicę Najświętszego Sakramentu wraz z zakrystią mansjonarską oraz kaplicę Matki Bożej.

Prace zostały przeprowadzone przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, na zabiegi te parafia pozyskała fundusze między innymi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie