Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczymy o województwo wolne od dymu tytoniowego

/IB/
Trzynastu przedstawicieli instytucji samorządowych, placówek zdrowotnych i redakcji "Echa Dnia” podpisało porozumienie w sprawie powołania w województwie świętokrzyskim Koalicji do spraw realizacji Programu Zwalczania Następstw Zdrowotnych Palenia Tytoniu.
Trzynastu przedstawicieli instytucji samorządowych, placówek zdrowotnych i redakcji "Echa Dnia” podpisało porozumienie w sprawie powołania w województwie świętokrzyskim Koalicji do spraw realizacji Programu Zwalczania Następstw Zdrowotnych Palenia Tytoniu. Aleksander Piekarski
Razem z dwunastoma koalicjantami "Echo Dnia" podpisało w czwartek w Kielcach porozumienie w sprawie powołania Koalicji do spraw realizacji Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.

Zadaniem koalicji będzie uświadamianie mieszkańców województwa świętokrzyskiego o zagrożeniach wynikających z palenia tytoniu, a także inicjowanie działań służących propagowaniu zdrowego trybu życia i promocji zdrowia. Jak powiedziała Anna Stańczak, wicedyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach, papierosy pali 9 milionów Polaków, to jedna trzecia dorosłego społeczeństwa naszego kraju. - Dlatego musimy wszyscy skoordynować działania, żeby walczyć z tym problemem - podkreśliła.

- Wszyscy wiedzą, że rak płuc jest chorobą odtytoniową, ale to nie jedyny problem palącego społeczeństwa - przekonuje wicemarszałek Grzegorz Świercz. - Coraz większym problemem u młodych kobiet palących papierosy staje się niepłodność. W Europie już się nie pali, tylko my kontynuujemy ten nałóg. Bardzo mi przykro, że pali część moich kolegów lekarzy. Ciężko komuś, kto sam pali przekonać pacjenta do niepalenia.

Kurator Małgorzata Muzoł podkreśliła, że przykład dla młodzieży powinni dawać dorośli, tymczasem w szkołach nadal można spotkać na przerwie nauczycieli z papierosem. - Trzeba być wiarygodnym, jeśli się przekazuje młodzieży jakieś wzorce i treści - uważa.

Umowę koalicyjną podpisali: wicewojewoda Beata Oczkowicz, wicemarszałek Grzegorz Świercz; Anna Stańczak, wicedyrektor Wojewódzkiej Stacji; Waldemar Wódkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji; Małgorzata Muzoł, kurator świętokrzyski; Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc; Anna Mikołajczyk, dyrektor WOMP; Władysław Kozieł, komendant Straży Miejskiej w Kielcach Władysław Kozieł; Alicja Stradomska, wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli; Anna Głowacka wiceprezes zarządu okręgowego PCK; Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Anna Kupisz, szef działu marketingu "Echa Dnia" i Ewa Ziemkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Kielcach.

Pierwszą inicjatywą będzie rowerowy rajd antytytoniowy "Pedałujesz, nie hajcujesz", który odbędzie się 28 maja, w sobotę. Start o godzinie 12.00 na moście przy ulicy Jesionowej, przejazd przez miasto na Stadion Leśny, pętla wokół stadionu i powrót do centrum do Parku Miejskiego na festyn rodzinny. Organizatorami są Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna i Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie