Serwis jest częścią Echo Dnia
Jesteś tu: Strona główna KULTURA RADOMSKA KULTURARADOM - WYSTAWY Artykuł

Zaczęło się w "Walterze” . Wystawa o bitych i tych, co bili

Dodano: 8 czerwca 2011, 7:00 Autor:

Wyjątkowe dokumenty i fotografie można zobaczyć na przygotowanej przez radomską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowe plenerowej wystawie. Nosi ona tytuł "Zaczęło się w "Walterze”.
Staraliśmy się tak dobierać dokumenty i fotografie, aby zobrazować to, co wtedy naprawdę się działo – mówi Alina Jankowska

Staraliśmy się tak dobierać dokumenty i fotografie, aby zobrazować to, co wtedy naprawdę się działo – mówi Alina Jankowska

Wtorek, ulica Żeromskiego, plac przed Urzędem Miejskim. Znajduje się tam wiele czarno-białych, umieszczonych w czworobokach fotografii dokumentów. Również komentarze i opisy. Zwraca uwagę duże zdjęcie I sekretarza PZR Edwarda Gierka. Na jego tle wypowiedziane przez niego w 1976 roku słowa:

"Trzeba będzie zebrać tam Radomiaków i powiedzieć im, jak bardzo ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy, jak oni swoim postępowaniem szkodzą krajowi”.

- Ta wypowiedź pokazuje Edwarda Gierka w zupełnie innym świetle, niż chciałoby to pamiętać wielu ludzi – mówi Paweł Sasanka z warszawskiego IPN, jeden ze współautorów wystawy.

ZDJĘCIA Z FABRYKI

Potwierdza to kolejna współautorka, Alina Jankowska z Archiwum Państwowego w Radomiu.

- Staraliśmy się tak dobierać dokumenty i fotografie, aby najlepiej obrazowały one to, co wówczas się naprawdę działo – twierdzi.

Autorom udało się odnaleźć zdjęcia znajdujące się między innymi w dokumentach Służby Bezpieczeństwa. Również w archiwach Fabryki Broni "Łucznik”.

- Więcej zdjęć i dokumentów znajduje się w katalogu wystawy, który tak naprawę jest książką samą w sobie – podkreśla trzeci z autorów wystawy, Arkadiusz Kutkowski.

Otwarciu towarzyszą wystąpienia biskupa Edwarda Materskiego, prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka, Pawła Sasanki, również Leonarda Kowalczyka ze stowarzyszenia Radomski czerwiec 1976:

- Będziemy starli się edukować ludzi na temat tamtego protestu – deklaruje.

GRANATOWY JAK GARNITUR

Zygmunt Jeżak, jest pod dużym wrażeniem tego, co widzi na wystawie. 25 czerwca 1976 roku sam protestował, zatrzymano go przed komitetem partii.

- Zbito mnie tak, że byłem tak granatowy jak ten garnitury pokazuje. Ale mnie później wypuszczono, znacznie gorzej potraktowani moich kolegów. Czy takie wystawy są potrzebne. Zygmunt Jeżak nie ma wątpliwości, że tak.

- Będziemy edukować – deklaruje Leonard Kowalczyk

- Będziemy edukować – deklaruje Leonard Kowalczyk

Czytaj więcej o:
 • Archiwum
 • Czerwiec
 • IPN
 • Radom
 • wystawa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najczęściej czytane
Brak ankiety.
Newsletter
Galerie
 • Radom Fashion Show 2015
 • Anima Urbis - dusza miasta
 • Marcin Wyrostek zagrał w Radomiu
 • Oratorium Mariusza Kowalskiego w Radomiu
 • Big Band "Mundana" i Pati Cze
 • Promocja książki o Zwoleńce

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.