Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa inwestycja kolejowa zagrożona! Stracimy unijną dotację?

jp
Niepokojące wieści dochodzą w związku z modernizacją trasy kolejowej numer osiem z Warszawy do Radomia. Zagrożony jest harmonogram rozstrzygnięć przetargowych, finansowania i realizacji inwestycji.

Wielka przebudowa

Cała inwestycja ma kosztować 1 miliard 539 milionów złotych. Przebudowana będzie istniejąca linia na odcinku 93 kilometrów. Na 46 - kilometrowym odcinku z Warki do Radomia będzie zbudowany drugi tor. Na przełomie lat 2014 - 2015 pociągi z Radomia do Warszawy mają jeździć krócej o 60 minut. Osobowe mają rozwijać w większości prędkość 160 kilometrów na godzinę, a towarowe do 120 kilometrów na godzinę.

W ubiegłym tygodniu odbyła się w Radomiu konferencja poświęcona tej najważniejszej od wielu lat inwestycji w naszym regionie. Uczestniczyli w niej politycy z różnych opcji politycznych. Mieli okazję dowiedzieć się od przedstawicieli inwestora - spółki PKP PLK, że nie wszystkie sprawy dotyczące modernizacji tej trasy idą tak, jak by sobie tego wszyscy życzyli.

CZAS NAGLI

Są problemy z wywłaszczeniem właścicieli działek. Nie rozstrzygnięto jeszcze przetargu na wykonanie pierwszego etapu modernizacji, czyli sterowania ruchem oraz usunięcia kolizji telekomunikacyjnych. Trzeba też niezwłocznie ogłaszać przetargi na modernizację tak zwanych lotów, aby wiosną mogły ruszyć prace. Trzeba się śpieszyć, bo inaczej przepadną pieniądze unijne zarezerwowane już na realizację inwestycji w programie "Infrastruktura i Środowisko".

"Teraz dowiadujemy się, że inwestycja będzie zrealizowana do roku 2015, ale nie jest to też takie pewne. W moim przekonaniu, jeśli projekt ten nie zostanie zrealizowany do 2015 roku, to nie zostanie pewnie zrealizowany nigdy. Chyba że, na co się nie zanosi, w kolejnej perspektywie finansowania unijnego będą duże pieniądze na rozwój kolei w Polsce" - pisze na swoim blogu Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia.

Wtóruje mu poseł Radosław Witkowski z Platformy Obywatelskiej. "Problemów jest sporo, a takie konferencje ich nie rozwiążą. Fachowcy powinni się skupić teraz na pracy, a nie opowiadać kolejny raz to samo. Tutaj akurat zgadzam się z prezydentem Kosztowniakiem" - pisze Radosław Witkowski.
EKSPRESOWO DO STOLICY

Przypomnijmy, cała inwestycja ma kosztować 1 miliard 539 milionów złotych. W ramach realizacji projektu zmodernizowane będzie linia na odcinku 93 kilometrów. Na 46 - kilometrowym odcinku z Warki do Radomia zbudowany będzie drugi tor.

Ma być też przebudowany most na Pilicy oraz zbudowane dwa mosty na rzece Pacynce i Radomce. Po zakończeniu inwestycji pociągi osobowe mają jeździć na tej trasie z szybkością 160 kilometrów na godzinę, a towarowe - do 120 kilometrów na godzinę.

Główne przetargi mają być zgodnie z planem rozstrzygnięte na jesieni, a na wiosnę przyszłego roku - zgodnie z harmonogramem 1 marca - ruszą prace budowlane.
Najpierw na różnych odcinkach trasy z Warszawy do Warki, w różnych terminach, będzie zamykany ruch pociągów na jednym z dwóch torów. 1 kwietnia przyszłego roku ma być zupełnie wyłączona z użytku trasa z Warki do Radomia. Ruch pociągów ma się odbywać przez Dęblin, Pilawę i Otwock.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie