Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

37. Radomska Wiosna Literacka: spotkanie o Gombrowiczu i... kobietach (zdjęcia)

Barbara Koś
Z Justyną Bargielską - z prawej rozmawiała Anna Spólna.
Z Justyną Bargielską - z prawej rozmawiała Anna Spólna. Barbara Koś
Justyna Bargielska, przedstawicielka Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli była w czwartek i piątek gośćmi 37 Radomskiej Wiosny Literackiej, trwającej Miejskiej Bibliotece Publicznej.
O wydawnictwie Muzeum Gombrowicza we Wsoli mówili: Dominika Świtkowska i Piotr Miękus. Dyskusję prowadził profesior Krzysztof Ćwikliński.
O wydawnictwie Muzeum Gombrowicza we Wsoli mówili: Dominika Świtkowska i Piotr Miękus. Dyskusję prowadził profesior Krzysztof Ćwikliński. Barbara Koś

O wydawnictwie Muzeum Gombrowicza we Wsoli mówili: Dominika Świtkowska i Piotr Miękus. Dyskusję prowadził profesior Krzysztof Ćwikliński.
(fot. Barbara Koś)

W czwartek z Justyną Bargielską -pisarką i poetką, dwukrotną zdobywczyni Nagrody Literackiej Gdynia za tom poezji "Dwa fiaty" i powieść "Obsoletki" rozmawiała Anna Spólna.

Panie poruszyły problemy macierzyństwa, równego startu kobiet i mężczyzn a także samotności i zagubienia kobiety we wspólczesnym świecie.

Czyli to wszystko, o czym Justyna Bargielska mówi w swoich utworach.

"Obsoletki" to rzecz o macierzyństwie niespełnionym, o jego trudach, o frustracjach matki, która zbyt szybko wychodzi ze swej roli albo też nazbyt prędko w tej roli musi się sprawdzać. Bargielska pisze o bolesnych stratach i o problemach, jakie rodzą się wraz z dzieckiem.

- To taka szatańska biblia macierzyństwa. Książka o cierpieniu, jakie ono wyzwala i o tym, jak wiele mimo wszystko daje szczęścia - zgodziły się obie panie.

Najnowsza powieść Bargielskiej "Małe lisy" to na pozór szalona opowieść o nożowniku z podwarszawskiego lasu. Ale także o kobietach: matce, singielce, dzieciach, namiętnościach i snach.

Anna Spólna zwróciła uwagę na język prozy Bargielskiej. Cechuje ją surrealizm i groteskowe widzenie świata.

- To trudna proza, Czy to nie odstrasza czytelników?- pytała Anna Spólna.

- Zdaję sobie sprawę, że nie jestem Małgorzatą Kalicińską - przyznała Bargielska.- Że mam o wiele mniej czytelników. Ale jestem przekonana, że czytają mnie tylko ci, którzy chcą mnie czytać. I choć moje książki na pewno nie nadają się do pociągu, mam swoich wiernych sympatyków.

Następnymi gośćmi Wiosny byli pracownicy Muzeum Wotolda Gombrowicza we Wsoli: Dominika Świtkowska i Piotr Miękus. Odbyła się bowiem promocja książki "Gombrowicz i okolice" pod redakcją gości a publikacja została wydana z okazji jubileuszu pięciolecia działalności Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Pierwsza część książki zawiera teksty i fotografie sytuujące Gombrowicza w kontekście prowincji. I tej "wsolskiej" i tej dalszej, nie tylko geograficznej a teksty na ten temat publikują Tomasz Tyczyński, Jerzy Jarzębski, Dominika Świtkowska, Małgorzata Girtler i Piotr Miękus.

Dalsza część wydawnictwa to materiały z trzech kolejnych Paneli Gombrowiczowskich organizowanych przez muzeum.

Są tam wystąpienia krytyków literackich, znawców twórczości Witolda Gombrowicza a także wywiady z gośćmi paneli.

Następne rozdziały dokumentują jubileuszowy cykl "Powrót Gombrowicza" organizowany w latach 2010 - 2013 z udziałem specjalistów, tłumaczy utworów Gombrowicza oraz osób związanych z biografią pisarza.

Dominika Świtkowska i Piotr Miękus przypomnieli także profil działań muzeum Gombrowicza. Jak wiadomo, Gombrowicz nie znosił muzeów…

-Dlatego staramy się, żeby muzeum było elastyczne a nie strupieszałe - mówili goście. - Nie chcemy, aby Witold czuł się w nim jako eksponat. Ma to być Gombrowicz żywy ale takze "podparty" nauką. Stąd nasze panele - wyjaśniali Dominika Świtkowska i Piotr Miękus.

Spotkanie prowadził profesor Krzysztof Ćwikliński z Wydziału Polonistyki radomskiego uniwesrtetu.

Dominika Świtkowska poakzuje bogate ilustracje  książki "Gombrowicz i okolice”.
Dominika Świtkowska poakzuje bogate ilustracje książki "Gombrowicz i okolice”. Barbara Koś

Dominika Świtkowska poakzuje bogate ilustracje książki "Gombrowicz i okolice".
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie