Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić gdy głos niedomaga? Jak o niego dbać? Radzą specjaliści

Iza BEDNARZ
sxc.hu
W środę Światowy Dzień Głosu. O tym, jak o niego dbać mówią nam specjaliści laryngolodzy i ludzie, którzy pracują głosem.

Zbadaj swój głos

Zbadaj swój głos

Z okazji Światowego Dnia Głosu Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy przy ulicy Olszewskiego w Kielcach zaprasza 16 kwietnia na bezpłatne konsultacje dla osób narażonych na nadmierny wysiłek głosowy w trakcie wykonywanej pracy zawodowej miedzy innymi nauczycieli, dziennikarzy, wokalistów, muzyków, urzędników. Zainteresowani będą mieli możliwość zapoznania się z podstawami profilaktyki narządu głosu (gabinet edukacji prozdrowotnej), zbadania narządu głosu przy pomocy nowoczesnego sprzętu diagnostycznego (poradnia foniatryczna), zdobycia informacji na temat prawidłowych technik emisji głosu (pracownia logopedyczna), oraz zapoznania się z możliwościami terapeutycznymi narządu głosu (dział rehabilitacji) w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Kielcach. Badania i konsultacje będą się odbywały w godzinach 10.30 - 14. O godzinie 12 akcję uświetnią występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach.

Narząd głosu należy do najbardziej wrażliwych w naszym organizmie. W jednej chwili pod wpływem stresu możemy stracić głos, a przecież bez niego trudno się porozumiewać, wyrażać emocje. O tym, jak dbać o głos mówią nam specjaliści laryngolodzy i ludzie, którzy pracują głosem.

Narząd głosu jest niezwykle delikatną częścią naszego organizmu. Szkodzi mu właściwie wszystko - mówi doktor Beata Skrońska - Jachowicz, laryngolog z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach. Do najbardziej niebezpiecznych czynników ryzyka utraty głosu należy: nadmiernie zimne i gorące napoje, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w warzywa, kaloryfery grzejące zimą i klimatyzacja pracująca latem, kawa i czarna herbata, które wysuszają śluzówkę przełyku, przeciągi i przegrzania organizmu, infekcje wirusowe i bakteryjne, poziom zanieczyszczeń powietrza, dym papierosowy (nawet ten z e- papierosów!). - Szczególnie niebezpieczne dla głosu jest bierne palenie. Szkodzi nawet bardziej niż czynne - podkreśla laryngolog.

U biernego palacza nie następuje fizjologiczny skurcz oskrzeli chroniący drogi oddechowe przed wnikaniem toksycznych substancji, nie uruchamia się reakcja odpornościowa w układzie oddechowym.
Szkodzi każda porcja alkoholu, ostre przyprawy, takie jak pieprz, ostra papryka. Nadwyrężają nasz narząd głosu także chrapanie, chrypa i kaszel.

TOKSYCZNE EMOCJE

Niebezpieczne dla głosu są stres i kłótnia. - Bo kiedy jesteśmy pobudzeni emocjonalnie, mamy napięte mięśnie szyi, w takim stanie jest praktycznie cały organizm, a kiedy powietrze przeciska się przez mocno ściśnięte gardło, może uszkodzić struny głosowe - tłumaczy doktor Skrońska - Jachowicz.

Na kondycję naszego głosu ma wpływ nasze samopoczucie psychiczne. - Głos można stracić nagle pod wpływem silnego stresu - potwierdza doktor Jan Latała, psychiatra. - Zdarza się to śpiewakom operowym i aktorom. Czasem napięcie nerwowe jest tak ogromne, że nie sposób wydobyć dźwięku. Problemy z głosem mają na przykład osoby w depresji, które zamykają się w sobie, przestają się komunikować z otoczeniem. Z kolei w niektórych schorzeniach psychicznych, pacjenci mówią przez cały czas, przez 24 godziny na dobę, podniesionym głosem, wręcz krzyczą, bo mają taką potrzebę ekspresji. I w efekcie tracą głos.

NAWILŻAJ, NATŁUSZCZAJ

Możemy pomóc swojemu głosowi nawilżając śluzówkę gardła. Laryngolog radzi, żeby wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie. Warto ograniczyć w diecie sól i puste kalorie czyli słodycze, za to dołożyć łyżkę oleju roślinnego - oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, wiesiołka, rokitnika, lnu. - Polecam ssanie suszonych owoców: żurawin, jagód, rodzynek, które wzmagają produkcję śliny i naturalnie nawilżają gardło. Dobre są też świeże warzywa, na przykład marchewka - mówi doktor Skrońska - Jachowicz. - A jeśli pojawiają się jakieś dolegliwości związane z gardłem, nie czekajmy, aż chrypka odbierze nam możliwość porozumiewania się i poradźmy się specjalisty.

Z pomocy specjalisty (logopedy) powinny skorzystać również osoby, które po dłuższej chwili mówienia kaszlą, chrypną, mają uczucie ściśniętej krtani - bo ich problemy mogą być związane z niewłaściwą emisją głosu. Techniki odpowiedniej artykulacji może nauczyć logopeda.

GŁOS TO OSOBOWOŚĆ

- Głos to osobowość - uważa Andrzej Kozieja, wykładowca akademicki i filmoznawca. - Są ludzie obdarzeni mierną posturą, ale natychmiast zyskują naszą sympatię, kiedy się odezwą. Bywa też odwrotnie: zakochujemy się w czyimś głosie, a potem ani rusz nie możemy dopasować swoich wyobrażeń do rzeczywistości. Kiedy Marek Niedźwiecki, popularny prezenter radiowej Trójki i twórca kultowej Listy Przebojów Trójki dał się skusić mediom telewizyjnym i poprowadził festiwal piosenki w Sopocie, radiosłuchacze prosili: panie Marku, niech pan wróci do radia.

TAK DBAJĄ ZAWODOWCY

Zapytaliśmy ludzi, którzy na co dzień wykorzystują w swoje pracy głos, jak o niego dbają:

Machał Trzepałka, dziennikarz radiowy: - Żadnych używek, zero alkoholu i papierosów. Natomiast piję dużo zimnych napojów prosto z lodówki, codziennie jem lody. Hartuję gardło zimnem. Przed programem gimnastykuję gardło śpiewając albo powtarzając łamańce typu: wyalienowany neandertalczyk.

Andrzej Kozieja, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego: - Dużo mówię, ale też dużo milczę, słuchając moich rozmówców. Takie naprzemienne okresy aktywności i spoczynku dobrze konserwują gardło.

Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii: - Staram się nawilżać gardło, w czasie prelekcji piję dużo wody mineralnej, rozgryzam pastylki z witaminą A plus E, używam pastylek do ssania z wyciągiem z porostu islandzkiego, który działa nawilżająco. W sytuacjach podbramkowych ratuję się preparatami na chrypę.

Doktor Jan Latała psychiatra, terapeuta: - Unikam używek: nie palę papierosów, nie piję alkoholu, mówię dużo, ale raczej cicho, bo pracuję z pacjentami indywidualnie. Nawet jeżeli mówi się dużo, ale bez podnoszenia głosu, to nie jest uciążliwe dla strun głosowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie