Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli wyświetlono film o Marii Mireckiej-Loryś

Zdzisław Surowaniec
Wyświetlany film na spotkaniu w Stalowej Woli.
Wyświetlany film na spotkaniu w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Niezwykła, bohaterska postać, z niezwykłej patriotycznej rodziny - tak najkrócej można powiedzieć o 98-letniej Marii Mireckiej-Loryś. Właśnie powstał filmowy dokument o kobiecie, która walczyła w ruchu oporu z Niemcami, a po wojnie była prześladowana przez komunistów.

W Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli redaktor Ewa Szakalicka - autorka reportażu dokumentalnego poświęconego Marii Mireckiej-Loryś, spotkała się w czwartek z tymi, którzy chcieli posłuchać o życiu bohaterskiej kobiety. A tych nie brakowało i wszystkie miejsca na spotkaniu były zajęte.

Film o pani Marii powstał z cyklu "Koło historii: Szkic do życiorysu", został wyemitowany w TVP Historia. Realizująca ponad półgodzinny film redaktor Szakalicka przyznała, że miała spory problem z tym, które wydarzenia z życia Marii Mireckiej - Loryś wybrać do swojego dokumentu.

- Było ich naprawdę bardzo dużo, a wszystkie ważne - podkreślała i przy okazji podziękowała ekipie, która inscenizowała fabularyzowane fragmenty filmu, odtwarzała sceny z młodości i okupacyjnego życia bohaterki. Jak dodała, w planach ma zrealizowanie kolejnego filmu, tym razem o całej rodzinie pani Marii.

Swoje refleksje o pani Marii przedstawił także dr Krzysztof Kaczmarski z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie (wymienił ośmiu członków patriotycznej rodziny) oraz ks. prof. dr hab. Jerzy Kułaczkowski - reprezentujący Stowarzyszenie Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego. Spotkanie prowadził prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, który podkreślił, że dużo zawdzięcza rodzinie pani Marii. - Ufundowali mi stypendium, bym mógł studiować - wspomniał. Uczestnicy spotkania obejrzeli film, który kilkanaście dni wcześniej wyemitowała TVP Historia

Maria Mirecka-Loryś - urodzona w Ulanowie nad Sanem w powiecie niżańskim. Podczas okupacji w narodowej konspiracji - od wiosny 1940 r. komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet (NOWK) w powiecie niżańskim, a od jesieni tego roku komendantka w Okręgu Rzeszowskim NOWK i jednocześnie kierownik sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN.

Wiosną 1945 r. mianowana komendantką główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet (NZWK). Aresztowana w Nisku, została przewieziona do WUBP w Rzeszowie. Stąd po kilkudniowym śledztwie trafiła do MBP w Warszawie, a następnie do więzienia w Krakowie. Na mocy amnestii została zwolniona 1.09.1945 r., lecz zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 r. opuściła Polskę. Z rodziną zamieszkała w Chicago. Aktywna działaczka szeregu organizacji polonijnych - m.in. członek ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie