Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia w rezerwacie "Krzemionki" koło Ostrowca (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Próba rozpalenia ognia za pomocą krzemienia.
Próba rozpalenia ognia za pomocą krzemienia. Anna Śledzińska
Walka o ogień, rytualny pochówek czy sposoby uprawiania ziemi, to tylko niektóre atrakcje, czekające w rezerwacie "Krzemionki" koło Ostrowca Świętokrzyskiego na tych, którzy chcią spędzić tam weekend.
Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia

Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia koło Ostrowca

Na dwa dni wróciło życie do wioski neolitycznej w Rezerwacie Przyrodniczo - Archeologicznym "Krzemionki", gdzie odbywają się już po raz trzeci Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. Pojawili się tam archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii eksperymentalnej z kilku zakątków Polski.

W zrekonstruowanej wiosce neolitycznej, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, od soboty można zapoznać się z najróżniejszymi przejawami życia i aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Grupy rekonstrukcyjne starają się pokazać turystom jak wyglądały zwykłe, codzienne czynności domowe praludzi, jak radzili sobie z uprawą ziemi, zdobywaniem zwierzyny czy rozpalaniem ognia. Chętni mogą sami przekonać się, że nie było to łatwe zadanie. Przygotowane pokazy dotyczą też obróbki surowców organicznych oraz miedzi, garncarstwa i tkactwa neolitycznego, a także kultury duchowej w pradziejach. Najmłodsi mają okazję do własnych poszukiwań archeologicznych i badań.

- Przygotowaliśmy też dwa pokazy specjalne, w wykonaniu Drużyny Wojów Wiślańskich "Krak" z Krakowa, zajmującej się zgłębianiem i popularyzowaniem historii i kultury pradziejów - mówi Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Niezwykle widowiskowa i interesująca była sobotnia inscenizacja tradycyjnego pochówku zmarłej, którą w miejsce złożenia zwłok zawieziono specjalnym wozem. Jej ciało zostało wrzucone do dołu, rozczłonkowane przez szamana, a członkowie plemienia skosztowali nawet … mózgu, by przejąć od zmarłej jej mądrość. Jak tłumaczyli archeolodzy z Drużyny Wojów Wiślańskich "Krak", istnieją przesłanki do stwierdzenia, że przedstawiciele kultury amfor kulistych, uprawiali kanibalizm tego typu.

Sobotni wieczór zwieńczyły warsztaty z budowy i gry na pradawnych instrumentach. Ich uczestnicy mieli możliwość zagrania kilku utworów podczas koncertu Natural Beat Band i Studium Instrumentów Etnicznych.

W niedzielę odbywa się wycieczka na trasie Ostrowiec - Rezerwat Rydno - Krzemionki. Po powrocie, w sali muzealnej rozpoczną się wykłady dr Jerzego Tomasza Bąbla i dr Marka Florka. Przez cały dzień w wiosce neolitycznej kontynuowane są warsztaty i pokazy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie