Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalbmierz obchodzi 70. rocznicę pacyfikacji

Adam LIGIECKI
Tu, przed pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych odbędą się główne uroczystości obchodów 70. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza.
Tu, przed pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych odbędą się główne uroczystości obchodów 70. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza. Adam Ligiecki
Zaplanowano szereg imprez, w tym widowisko plenerowe nawiązujące do wydarzeń z 1944 roku.

Obchody rozpoczną się już w najbliższą sobotę, 26 lipca, w Sielcu Biskupim. O godzinie 18, przed kapliczką zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

Właśnie w Sielcu Biskupim, na początku sierpnia 1944 roku toczyły się krwawe walki oddziałów partyzanckich z hitlerowskim okupantem. Do historii przeszły jako prolog "bitwy o Skalbmierz".

WIDOWISKO I DEBATA

Główna część obchodów 70. rocznicy pacyfikacji ruszy 3 sierpnia. W remizie strażackiej w Skalbmierzu, o godzinie 17, zostanie wystawione widowisko słowno-muzyczne "70 lat temu... 5 sierpnia 1944 roku… Bitwa o Skalbmierz". Autorem scenariusza i reżyserem jest Maria Dutkiewicz, organizatorem projektu - Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Skalbmierzu.

Dzień później, w poniedziałek, o godzinie 10, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury rozpocznie się debata historyczna - pod hasłem "Czy powstańczy zryw Rzeczypospolitej Partyzanckiej miał szansę zwycięstwa?". Odpowiedzi na to pytanie szukać będą historycy: Henryk Pomykalski, Piotr Binkowski, Maria Dutkiewicz. Wieczorem, o godzinie 20, zaplanowano Apel Poległych w Szarbii Zwierzynieckiej.

KWIATY PRZED POMNIKIEM

A we wtorek, 5 sierpnia, odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 70. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza. O godzinie 15.30 nastąpi przemarsz przez miasto - przed pomnik upamiętniający bolesne wydarzenia z 5 sierpnia 1944 roku. Widnieje na nim napis: "Pomnij na dzień ów - dzień grozy, ognia i krwi".

Po złożeniu kwiatów przed obeliskiem uczestnicy patriotycznej manifestacji i mieszkańcy wezmą udział w mszy świętej - w intencji ofiar pacyfikacji, w kolegiacie świętego Jana Chrzciciela. Zaplanowano również złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym - na grobach żołnierzy, którzy polegli 70 lat temu w bitwie o Skalbmierz.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

SPEKTAKL NA RYNKU

O godzinie 17.30 obejrzymy... bitwę raz jeszcze. A mówiąc precyzyjnie, spektakl "Dzień Grozy, Ognia i Krwi", nawiązujący do wydarzeń z 5 sierpnia 1944 roku. Główną areną będzie plac przed pomnikiem świętej Rozalii - na rynku, w centrum miasta.

- To nie jest rekonstrukcja historyczna bitwy o Skalbmierz - podkreśla z naciskiem koordynująca rocznicowy projekt Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. - W realizację spektaklu zaangażowanych jest około 100 mieszkańców naszej gminy. Głównie artystów amatorów, którzy swoim udziałem chcą oddać hołd ofiarom 5 sierpnia.

TABLICA W ROSIEJOWIE

Ostatnim wydarzeniem związanym z obchodami 70. rocznicy pacyfikacji będzie poświęcenie tablicy poległych w pobliskim Rosiejowie. Tę uroczystość zaplanowano na niedzielę, 10 sierpnia, na godzinę 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie