Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chwała bohaterom! W Tarnobrzegu pamiętano o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Grzegorz LIPIEC [email protected]
70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Tarnobrzegu. Kwiaty i znicze przy pomniku majora Hieronima Dekutowskiego składa delegacja Prawa i Sprawiedliwości, od lewej: Józef Motyka, Wiktor Stasiak oraz Kamil Kalinka.
70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Tarnobrzegu. Kwiaty i znicze przy pomniku majora Hieronima Dekutowskiego składa delegacja Prawa i Sprawiedliwości, od lewej: Józef Motyka, Wiktor Stasiak oraz Kamil Kalinka. Grzegorz Lipiec
W 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Tarnobrzega składali wieńce, zapalali znicze, śpiewali patriotyczne pieśni i na chwilę zatrzymali się o Godzinie "W", czyli 17.
Działacze Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Placu Antoniego Surowieckiego. Po godzinie 17
Działacze Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Placu Antoniego Surowieckiego. Po godzinie 17 zebrani przemaszerowali na Plac 1000-lecia gdzie odbyła się druga część obchodów. Grzegorz Lipiec

Działacze Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Placu Antoniego Surowieckiego. Po godzinie 17 zebrani przemaszerowali na Plac 1000-lecia gdzie odbyła się druga część obchodów.
(fot. Grzegorz Lipiec)

W piątek nie tylko w Warszawie, ale i w Tarnobrzegu oddawaliśmy hołd powstańcom warszawskim, którzy walczyli i ginęli za wolną i niepodległą Polskę.

Działacze środowisk prawicowych zorganizowali uroczystości, które rozpoczęły się punktualnie o godzinie 17 przy pomniku majora Hieronima Dekutowskiego. Wtedy zabrzmiały syreny alarmowe. Tragiczną historię Powstania Warszawskiego przypomniał zebranym Tadeusz Wojteczko. Po odśpiewaniu pieśni patriotycznych delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Druga część obchodów miała miejsce przy Pomniku Jędrusiów na Placu 1000-lecia.
- Każdego roku oddajemy hołd tym wszystkim żołnierzom, a także cywilom, którzy zginęli w nierównej walce z hitlerowskim okupantem. Dodatkowo za Wisłą bezczynnie na wszystko spoglądali Sowieci, którzy wcale nie mieli zamiaru pomagać powstańcom - mówi Kamil Kalinka, szef tarnobrzeskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Kilka godzin wcześniej hołd powstańcom oddali na Cmentarzu Wojskowym przedstawiciele władz miasta wraz z Tadeuszem Zychem, dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
- Powstanie Warszawskie było najtragiczniejszym z powstań. Z punktu widzenia politycznego czy militarnego - powstanie było klęską. Zaś, jeżeli popatrzymy na tę walkę jako walkę w imię pewnych wartości, to otrzymamy wtedy przekaz, że przychodzą w życiu człowieka takie momenty, w których trzeba zaświadczyć o tych wartościach, które są ważniejsze w życiu niż ludzkie zdrowie, albo życie - komentuje Tadeusz Zych.

Tadeusz Wojteczko przypomniał zebranym historię powstania z 1944 roku.
Tadeusz Wojteczko przypomniał zebranym historię powstania z 1944 roku. Grzegorz Lipiec

Tadeusz Wojteczko przypomniał zebranym historię powstania z 1944 roku.
(fot. Grzegorz Lipiec)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie