Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od amunicji po czołgi. Koncern zbrojeniowy z Radomia będzie coraz większy

/jp/
UOKiK zezwolił na włączenie do radomskiego giganta zbrojeniowego między innymi warszawską spółkę PCO, która koordynuje prace związane z programem "Tytan" - wyposażenia żołnierzy piechoty w supernowoczesny sprzęt.
UOKiK zezwolił na włączenie do radomskiego giganta zbrojeniowego między innymi warszawską spółkę PCO, która koordynuje prace związane z programem "Tytan" - wyposażenia żołnierzy piechoty w supernowoczesny sprzęt.
Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu będzie mogła przejąć 8 spółek z sektora obronnego. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na koncentrację związaną z realizacją strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa Polski. To kolejny krok w tworzeniu jednej z największych w świecie spółek zbrojeniowych.

Nie tylko czołgi, broń strzelecka, amunicja, ale niewykluczone, że także innowacyjny grafen, czy okręty wojenne będą kojarzone na świecie z tworzonym właśnie w Radomiu gigantem zbrojeniowym. Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu będzie liczyła 40 podmiotów zatrudniających około 14 tysięcy pracowników.

OD ELEKTRONIKI PO CZOŁGI

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał właśnie zgodę na włączenie do radomskiej spółki 8 kolejnych podmiotów.

Uznał, że takie łączenie nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Większość przejmowanych przez radomskiego "Pegaza" spółek nie konkuruje bezpośrednio ze sobą. Istnieje bowiem tylko jeden nabywca (Ministerstwo Obrony Narodowej), którego przepisy polskie i unijne obligują do wybierania dostawców w drodze przetargów, w których biorą udział również zagraniczni przedsiębiorcy

Koncentracja polega na objęciu kontroli przez radomskiego giganta nad 8 spółkami (Mesko w Skarżysku Kamiennej, PCO w Warszawie, PIT-Radwar w Warszawie, Zakładami Mechanicznymi "Bumar - Łabędy" w Gliwicach, Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach, Cenzin w Warszawie, Cenrex w Warszawie oraz Stomil-Poznań w Poznaniu).
Przejmowane spółki zajmują się projektowaniem lub produkcją oraz serwisowaniem sprzętu wojskowego.

KONKURENCYJNOŚĆ, NOWE RYNKI ZBYTU

Obecna koncentracja stanowi trzeci etap konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Prezes UOKiK w kwietniu zgodził się na dwie transakcje - przejęcia przez PGZ 11 spółek z grupy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych i Huty Stalowa Wola. Dał także zielone światło dla drugiego etapu konsolidacji polegającego na przejęciu przez PGZ - Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni oraz czterech przedsiębiorstw nadzorowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Spółką, która będzie należała do Pegaza jest też Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu.
Główna idea konsolidacji polskiej zbrojeniówki pod skrzydłami Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Radomia jest taka, aby poprawić konkurencyjność krajowych firm zbrojeniowych, umożliwić im dostęp do nowoczesnych technologii, ale też szukać rynków zbytu na produkcję wojskową i cywilną na całym świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie