Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeski Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy uczy tolerancji

Klaudia TAJS [email protected]
Większość uczestników przeglądu zaprezentowała na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury krótkie scenki pod nazwą "z życia wzięte”.
Większość uczestników przeglądu zaprezentowała na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury krótkie scenki pod nazwą "z życia wzięte”. Klaudia Tajs
Przegląd jest społeczną kampanią, która pokazuje inny wizerunek osoby chorej psychicznie - mówiła Beata Wasiuta, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu, organizator X Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy. Swoim dorobkiem literackim i artystycznym pochwalili się uczestniczy z 41 podkarpackich placówek.

Tarnobrzeski przegląd na stałe zagościł w kalendarzu podkarpackich imprez. Jubileuszowy przegląd to także kilka niespodzianek. To możliwość żeglowania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów na Jeziorze Tarnobrzeskim oraz prezentacja baniek mydlanych przygotowana przez Pracownię Warsztatów Edukacyjnych Figaro z Krakowa. Ponadto na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury, przed liczna widownią zaprezentował się zespół taneczny ze Stalowej Woli.

POKAZALI ICH WRAŻLIWOŚĆ

Jubileuszowy przegląd był wyjątkowy, bo wzięło w nim udział 41 placówek z całego Podkarpacia. Uczestnicy przyjechali z różnych zakątków województwa. Był między innymi Baranów Sandomierski, Stalowa Wola, Strzyżów, Bojanów, Wola Raniżowska, Rudnik nad Sanem, Bachórzec, Przysieki.

- Jest to szczególna prezentacja sztuki, w szerokim tego słowa znaczeniu - mówiła Beata Wasiuta, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu. - To poezja, taniec, piosenka. Jest konkurs literacki, w którym wzięło udział 9 uczestników. Mamy także stoiska, na których uczestnicy prezentują swój dorobek. Nasi uczestnicy, to osoby obdarzone ogromną wrażliwością, talentem i spontanicznością prezentowania tego, co potrafią.

Organizatorzy podkreślają, że przegląd przyczynia się do tego by pomóc osobom niepełnosprawnym pokonywać swoją chorobę, wzbogacać osobowość, rozwijać talenty, poznawać i otwierać się na innych ludzi. Ma pokazać na zewnątrz ludzi, którzy mimo swojej choroby, są bardzo często uzdolnieni, w różnych dziedzinach.

- Nasza codzienna działalność ma na celu zaktywizowanie tych osób - dodała Beata Wasiuta. - Staramy się aktywizować uczestników intelektualnie, zawodowo i społecznie. Przegląd jest ważnym elementem rehabilitacji społecznej, pozwala ukazać, odmienny od naznaczonego krzywdzącym stereotypem, wizerunek osoby niepełnosprawnej.

PODZIĘKOWALI ZA DOBRE SERCE

Podczas przeglądu organizatorzy wręczyli wyróżnienia przyznawane przez uczestników i pracowników placówki Statuetkę Ludzi Wielkiego Serca. Podziękowano między innymi Annie Czaplińskiej, naczelnikowi Wydziałowi Edukacji Urzędu Miasta w Tarnobrzegu i Tomaszowi Stróżowi, dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika. Podziękowano także dziennikarzom z lokalnych mediów za wieloletnią, owocną współpracę, zaangażowanie i okazywaną pomoc, w tym także przy organizacji wielu podejmowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy inicjatyw.

Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych i rękodzieła artystycznego, które powstały w wielu pracowniach. Każda z placówka przygotowała swoje stoisko, na którym umieściła różne formy prac plastycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie