Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie dźwigają coraz więcej. Plecak gimnazjalisty waży nawet 10 kilogramów

Grzegorz LIPIEC
freeimages.com
Ciężki plecak i siedzący tryb życia wpływają na powszechny rozwój wad postawy wśród uczniów. Zazwyczaj to różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa, płaskostopie czy problemy z kolanami.

W trwającym już roku szkolnym, plecaki najmłodszych uczniów odciążą darmowe podręczniki, które będą zostawiane w szkole. Wciąż trwają też prace nad e-podręcznikiem, który pomógłby odciążyć kręgosłupy nieco starszych uczniów. U małych dzieci, by odciążyć kręgosłup i profilaktycznie eliminować wady postawy, zaleca się gimnastykę korekcyjną, pływanie przynajmniej dwa razy w tygodniu i… odciążenie kręgosłupa od tornistra. To ostatnie wydaje się najtrudniejszym zadaniem.

Tornistry, które dźwigają uczniowie ważą średnio 8-10 kilogramów. Według zaleceń ortopedów waga plecaka, dziecka poniżej 16 roku życia, nie powinna przekraczać trzech kilogramów dla dziewczynek i pięciu dla chłopców.

Inna sprawa, że praktyka pokazuje, iż to uczniowie dźwigają w plecakach o wiele więcej przedmiotów niż potrzebują w szkole. Podręczniki stanowią tylko jedną trzecią wagi tornistra. Reszta to zeszyty w twardych oprawach, piórniki, książki z biblioteki, pudełka na drugie śniadanie, stroje na zajęcia z wychowania fizycznego, zabawki i wiele innych. Rodzice częściej powinni sprawdzać, co dziecko w nim nosi i czy wszystko rzeczywiście jest aż tak bardzo potrzebne. Należy zwracać uwagę, by plecak był prawidłowo noszony.

- Nawet jak plecak nie będzie zbyt ciężki to sami sobie szkodzimy, jeśli nosimy go na jednym ramieniu. W ten sposób możemy doprowadzić do wad postawy - mówi Szczepan Jędral, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

SPRAWDZIĆ

Każdego roku służby sanitarne sprawdzają, jaki ciężar przychodzić nosić dzieciom do szkół. Najwięcej przypadków przekroczenia wagi plecaków odnotowano u uczniów klas pierwszych (44,1 procent), a najmniej - podobnie jak w roku ubiegłym - u uczniów klas szóstych (20 procent).

Zmniejszenie liczby uczniów noszących zbyt ciężki tornister zanotowano głównie w przypadku uczniów klas szóstych. Według specjalistów z Sanepidu, nadmierna waga plecaków-tornistrów wynika nie tylko z konieczności przynoszenia do szkoły podręczników szkolnych i zeszytów, ale również przedmiotów niezwiązanych z lekcjami (pamiętniki, dodatkowe piórniki, napoje w dużych butelkach, strój na wychowanie fizyczne lub podręczniki, które w danym dniu są niepotrzebne).

SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA

Na wady postawy wielki wpływ ma także siedzący tryb życia! Dzieci siedzą nie tylko w szkole i podczas odrabiania lekcji, ale również odpoczywają w pozycji siedzącej: czytają, oglądają telewizję, grają na komputerze. Mięśnie słabną, obniża się ogólna sprawność i w efekcie dochodzi do wad postawy. Lekarze alarmują, już ponad 80 procent dzieci w wieku szkolnym ma problemy.

- Wady postawy mogą prowadzić do rozwoju poważnych dolegliwości. Są one związane z bólami kręgosłupa i stanowią poważny problem społeczny. W dorosłej społeczności występują blisko u 60 procent kobiet i 45 procent mężczyzn - komentuje Szczepan Jędral.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie