Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działo artyleryjskie sprzed prawie 100 lat odnaleziono niedaleko Wiślicy. To prawdopodobnie jedyny taki egzemplarz w Polsce!

Adam LIGIECKI [email protected]
Tak prezentuje się "skarb z Kolosów” – w całej okazałości.
Tak prezentuje się "skarb z Kolosów” – w całej okazałości. Wojciech Sołtysiak
Na to ekscytujące znalezisko natrafiono w miejscowości Kolosy. W szczerym polu odkopana została francuska haubica artyleryjska kalibru 155 milimetrów.

Znajdowała się na niewielkiej głębokości pod ziemią. W zaskakująco dobrym stanie technicznym, chociaż zachowała się tylko lufa działa.

KOALICJA NA ARMATĘ

- Na armatę natrafiliśmy dzięki informacjom miejscowej ludności. Pierwsze doniesienia mówiły o trzech egzemplarzach, które miały przetrwać wojnę. Dwa z nich oddano na złom, ale jedno pozostało zakopane - relacjonuje Wojciech Sołtysiak z Muzeum Regionalnego w Wiślicy.

Zawiązała się koalicja "operacji armata". Dzięki współpracy Stowarzyszenia Eksploracyjnego na rzecz Ratowania Zabytków SAKWA, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, wiślickiego muzeum, wójta Wiślicy i burmistrza Buska-Zdroju podjęto próbę eksploracji. Prace - również przy wykorzystaniu koparki - przebiegały w ekspresowym tempie. I oczom poszukiwaczy ukazał się... skarb.

DZIAŁO DWÓCH WOJEN

- Już po kilku godzinach znalezisko było dokładnie odczyszczone. Okazało się jednak, że doniesienia mieszkańców nie były zbyt dokładne - Wojciech Sołtysiak uchyla rąbka tajemnicy. - Działo faktycznie pochodziło z czasów I wojny światowej, lecz wykorzystywane było przez Wehrmacht podczas drugiej wojny. Prawdopodobnie służyło w 1944 roku do obrony przyczółka baranowsko-sandomierskiego przed Armią Czerwoną. Wskazują na to pozostałości farby w kolorze piaskowym - dodaje.

Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie lufa działa. Ma ponad 4 metry długości, a została uszkodzona przez wycofującą się w pośpiechu armię niemiecką.

PRAWDOPODOBNIE JEDYNE W POLSCE

Co to za skarb, odnaleziony niedaleko Wiślicy? Haubica Canon de 155C mle 1917 (kaliber 155 milimetrów) została zaprojektowana w 1917 roku w zakładach Schneider. Z uwagi na wysoką skuteczność działa ta eksploatowane były między innymi przez armie francuską, amerykańską, fińską i polską. Pierwsze egzemplarze trafiły do naszego kraju wraz z armią Hallera w 1919 roku, wykorzystywano je potem podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Armia niemiecka weszła w ich posiadanie dopiero w trakcie II wojny światowej. Były to haubice zdobyte w czasie kampanii w Polsce, Belgii i Francji.

- Odnalezione pod Wiślicą działo jest prawdopodobnie jedynym takim w Polsce! W najbliższym czasie zostanie odpowiednio zakonserwowane w naszym muzeum - zapowiada Wojciech Sołtysiak. - Ekspozycja przewidziana jest na drugi kwartał 2015 roku.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie