Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Balon stratosferyczny wystartował w Sandomierzu. Doświadczenie przeprowadził 13-latek Łukasz Kandefer

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Łukasz Kandefer  w trakcie eksperymentu
Łukasz Kandefer w trakcie eksperymentu
Niezwykły eksperyment 13-latka z Sandomierz. Start specjalnego balonu stratosferycznego obserwowało z wielkim zainteresowaniem około 200 osób. Pierwsza misja była udana.
Balon w stratosferze
Balon w stratosferze

Balon w stratosferze

Balon stratosferyczny wystartował w sobotę w Sandomierzu. Była to pierwsza sandomierska próba podboju stratosfery, jak się okazało, udana. Doświadczenie przeprowadził 13-latek Łukasz Kandefer. Chłopiec planuje kolejne kosmiczne misje.

Balon wystartował z placu przed Fabryką Ruchu przy ulicy Okrzei. W chwili startu miał średnicę 150 centymetrów. W dołączonej specjalnej kapsule umieszczona została kamera i jaja przepiórcze. Start balonu stratosferycznego obserwowało z wielkim zainteresowaniem około 200 osób. - Nie sądziłem, że wszystko się uda - mówił już później Łukasz Kandefer.

30 KILOMETRÓW NAD ZIEMIĄ!

- Balon wypełniony helem, unosząc się w górę, będzie się rozszerzał. W którymś momencie powłoka nie wytrzyma napięcia i pęknie - wyjaśniał w trakcie eksperymentu Łukasz Kandefer.

Gdy do tego dojdzie, kontynuował młody miłośnik nauki, od balonu oderwie się przymocowana poniżej niewielka gondola wyposażona w spadochron. Gdy kapsuła zaczyna spadać, spadochron spowalnia jej lot do około 6 metrów na sekundę. - Wkładamy do balonu jajka, gdyż chcemy sprawdzić, co się z nimi stanie po podróży w górne partie atmosfery - czy białko się zetnie, czy zamarznie, czy gęstość się zmieni, czy może białko i żółtko zacznie się gotować - tłumaczył Łukasz Kandefer.

Sandomierzanin jest pierwszym naukowcem, który balonem wysłał w stratosferę jajka. Eksperymenty z wysyłaniem innych materiałów biologicznych (nasion, drożdży) przeprowadzali już wcześniej przedstawiciele Copernicus Project.

Cztery jajka chłopiec umieścił w środku kapsuły, a jedno na zewnątrz, na specjalnym wysięgniku. - Będzie obserwowane przez kamerę - powiedział Łukasz.

Wybrano jajka przepiórcze, ponieważ są mniejsze i lżejsze od kurzych. Odnalezienie gondoli po tym, gdy spadnie na ziemię, miały umożliwić zamontowane w niej odbiorniki GPS.

Balon uniósł się na wysokość 32,5 kilometra. Opadającą kapsułę, około 120 kilometrów od Sandomierza, na Lubelszczyźnie, zauważył rolnik. - Zdradził nam, że opadała ona na rozłożonym spadochronie, powoli. Oznacza to, że nasz spadochron zadziałał bez zarzutu. Na miejscu otworzyliśmy gondolę i obejrzeliśmy film- relacjonował przejęty Łukasz.

PLANUJE KOLEJNE DOŚWIADCZENIA

Jajka przekazano do inkubatora. Zostaną poddane dalszej obserwacji. W tę sobotę 13-latek ma się spotkać z kibicującym mu doktorem Tomaszem Rożkiem. Relacja chłopca ma być umieszczona na kanale naukowym tego fizyka. Cały projekt był autorskim pomysłem Łukasza. Misja była przygotowywana dwa lata.

Łukasz Kandefer jest uczniem I klasy Gimnazjum Katolickiego. Jak powiedział, nauką zainteresował się "na poważnie" w klasie czwartej szkoły podstawowej. Zaczęło się od przyrody i preparatów mikroskopowych. Potem była chemia. Chłopiec szybko pochłonął "Chemię ogólną i nieorganiczną" Adama Bielańskiego, podręcznik ze studiów swojej mamy.

- Później skoncentrowałem swoje zainteresowania na fizyce. Naturalną koleją rzeczy był kosmos. Teraz zaczynamy badać stratosferę - opowiadał chłopiec.

Łukasz może liczyć na wsparcie rodziny. W przygotowanie misji zaangażowani byli rodzice - Dorota Kandefer, mama młodego naukowca, tata Krzysztof, także siostra Marysia, dziadkowie i ciocia. Bliscy również na co dzień pomagają mu rozwijać pasję.

Gimnazjalista ma pomysł na kolejny niezwykły eksperyment. - Za dwa lata chciałbym wysłać w stratosferę balon wyposażony w komputer pokładowy z siecią neuronową. Będę chciał zbudować taką sieć i zaprogramować zadania, które będzie samodzielnie wykonywała tam na górze. To wcale nie jest takie trudne - mówił Łukasz Kandefer.

W STREFIE NAUKI

Projekt Spacegg zainaugurował działalność Strefy Nauki - miejsca dla młodszych, ale i starszych miłośników nauk przyrodniczych i ścisłych oraz języków obcych. Centrum powstało w tym samym budynku, w którym znajduje się Fabryka Ruchu.

- Chcemy zaoferować inne formy przekazywania wiedzy - takie, które będą aktywizowały uczestników i pomagały rozwijać ich zainteresowania i uzdolnienia. Naszym nadrzędnym celem jest odkrywanie ludzi utalentowanych, którzy w przyszłości będą najlepszą wizytówką naszego miasta i regionu - wyjaśnił Paweł Żerebiec, założyciel Strefy Nauki.

Łukasz, jedna z takich nadziei, będzie występował w Strefie Nauki w roli prelegenta.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie