Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konecczanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Marzena KĄDZIELA
Prezes koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Franciszek Telecki wspominał trudne chwile aresztowania przez władze komunistyczne.
Prezes koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Franciszek Telecki wspominał trudne chwile aresztowania przez władze komunistyczne. Marzena Kądziela
Były kwiaty, wieńce i płonące znicze. W poniedziałkowe południe przez budynkiem, gdzie w latach 1945 - 56 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Końskich, zebrało się ponad sto osób, które uczciły pamięć o Żołnierzach Wyklętych z ziemi koneckiej. Uroczyste spotkanie zorganizowały wspólnie samorządy powiatowy oraz miejsko - gminny.

Do zebranych zwrócił się wicestarosta konecki Andrzej Lenart, który przypomniał, iż Sejm Rzeczpospolitej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 roku. To hołd dla tych, którzy walczyli w szeregach Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych ugrupowań o wolność Ojczyzny. Za to niejednokrotnie byli już po wojnie przez władze komunistyczne nie tylko szykanowani, ale więzieni, katowani, mordowani.

Miejsce poniedziałkowego spotkania nie było przypadkowe. W piwnicach budynku przy ul. 1 Maja torturowano wojennych bohaterów, głodzono, maltretowano. Dziś przypomina o tym pamiątkowa tablica "Pamięci ofiar terroru systemu stalinowskiemu" wmurowana 4 września 1993 roku.

Przed tablicą spotkali się z władzami miasta i powiatu kombatanci z koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Franciszek Telecki, Jerzy Łabentowicz, Jan Lagner, Henryk Książek, Janina Śliwińska, Janina Trojanowska. Była też młodzież z I i II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Gimnazjum nr 2 i w Stadnickiej Woli.

Franciszek Telecki drżącym głosem wspominał dwukrotne aresztowanie w roku 1944 i tortury, jakim był poddawany. - Wypuścili mnie, ale musiałam aż na sześć lat wyjechać z Końskich - opowiada. - A potem ciągle przy mnie pojawiały się "anioły stróże". Bez nich nie mogłem zrobić kroku.

Samorządowcy zapowiedzieli, że w przyszłym roku święto zorganizowane będzie bardziej uroczyście. Towarzyszyć mu będą konkursy polonistyczne i historyczne, zawody sportowe oraz uroczystości ze sztandarami i mszą świętą. - Już za kilka dni chcemy się spotkać z kombatantami, by ustalić szczegóły - zapowiedział wicestarosta Andrzej Lenart.

Wartę przy tablicy pełnili członkowie Samodzielnego Plutonu Końskie: Sebastian Kuleta, Dominik Ogonowski i Dawid Solarz.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie