Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie wystawy w Kielcach: Jakubowym i krzemiennym śladem [WIDEO]

KK
Dwie wystawy fotografii otwarto w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Jedna wystawa o wędrówce, druga o kamieniu. Łączy je swoista magia przeżywania tematu i sposobu pokazania tych przeżyć.

Jeszcze przed wernisażem fotografie przy schodach od strony ul.Zamkowej zaciekawiło młodzież. Dyrektor OMiPO Marek Maciagowski przedstawił “przedpremierową recenzję" młodzieży. Oto bowiem uczniowie zwiedzający stałą ekspozycję ośrodka zrobili sobie przerwę i po obejrzeniu przygotowanej już ekspozycji fotografii mówili: ale fajne. Zdjęcia obrazują refleksje z ponad 300 kilometrowego odcinka pielgrzymkowej drogi św. Jakuba - Camino de Santiago w Hiszpanii jednego z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych. - Teraz wiem, że dla mnie był to tylko prolog do kolejnych wypraw drogą świętego Jakuba. Zaraziłem się wędrówką, już mnie ciągnie z powrotem na szlak - mówił podczas wernisażu Arkadiusz Sędek. Autor zdjęc pochodzi z Nowin k. Kielc, jest absolwentem Włoskiego Instytutu Fotografii w Rzymie i Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współpracował jako fotograf z mediolańskimi agencjami mody, od lat jest związany z Krakowem, fotografuje dla Piwnicy Pod Baranami. Prezentowany w Kielcach cykl “El Camino" to nie tylko fotograficzna relacja z wędrówki, opis hiszpańskich krajobrazów i wrażeń. To także podróż w głąb siebie, analiza aktualnych przeżyć i powracających wspomnień. Próba znalezienia sensu w zawiłym labiryncie własnego losu. Przekonanie, że wiara i wytrwałość potrafią czynić cuda. To historyczna droga, w której można się zakochać. Relacje między ludzkie są przyjacielskie, w większości braterskie, choć drogę do grobu świętego Jakuba przeżywa się raczej samotnie.

Kontynuacją refleksyjnych rozważań nad otaczającą nas rzeczywistością był drugi tego wieczoru wernisaż. Po przejściu schodami na piętro ośrodka uczestnicy weszli w barwny, ale trudny do określenia kolorystycznie (rdzawo, buro, szary?) świat inspiracji krzemieniem. Wielu być może trudno będzie znaleźć na fotografiach tę znaną strukturę krzemienia pasiastego będącą bogactwem i dobrem ziemi świętokrzyskiej. - Ale to pięknie wyczarowałaś - tak brzmiały pierwsze opinie kierowane do autorki fotografii. Joanna Maria Klich pochodzi z Mielca na Podkarpaciu, jest absolwentką malarstwa Akademii Świętokrzyskiej, Członkinią ZPAF Okręg Świętokrzyski. Oprócz fotografii jej pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc inspiracji twórczych. Jej wrażliwość na świat i otaczającą rzeczywistość sprawia, że ciągle poszukuje nowych obszarów działań, kontekstów. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych. Tym razem zainspirował ją kamień charakterystyczny dla regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie