Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszkolektor z koneckiego "mechanika" z pierwszą nagrodą

Marzena Kądziela
Aleksandra Swat i Luiza Karbownik oraz nauczyciele Magdalena Wiaderna i Michał Józefowicz prezentują kolektor z puszek po napojach
Aleksandra Swat i Luiza Karbownik oraz nauczyciele Magdalena Wiaderna i Michał Józefowicz prezentują kolektor z puszek po napojach Marzena Kądziela
Metalowe puszki po napojach zbierała dla nich cała szkoła. Potem Aleksandra Swat i Luiza Karbownik z klasy pierwszej technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z tych puszek budowały specjalne kanały. Puszkowe kanały posłużyły do konstrukcji kolektora słonecznego.
Grupa uczniów z ZSP nr 1 odbyła płatne praktyki w Austrii
Grupa uczniów z ZSP nr 1 odbyła płatne praktyki w Austrii Marzena Kądziela

Grupa uczniów z ZSP nr 1 odbyła płatne praktyki w Austrii
(fot. Marzena Kądziela)

Projekt z unijnym dofinansowaniem

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich brał udział w projekcie "Mój nowy zawód w zielonej gospodarce" finansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z elementów projektu ogłoszonego przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach był konkurs "EKO Szkoła".
- Należało w nim wykonać pracę z zastosowaniem racjonalnego wykorzystania zielonej energii, na przykład wiatrowej, wodnej czy słonecznej - wyjaśnia dyrektor placówki Beata Jakubowska. - Wyzwanie podjęły uczennice klasy pierwszej pod opieką nauczycieli: Magdaleny Wiadernej, Michała Józefowicza i Sławomira Kołodziejczyka. Ich praca nie poszła na marne. Aleksandra Swat i Luiza Karbownik zdobyły pierwsze miejsce w województwie.

Kilkutygodniowa praca

Całe przedsięwzięcie trwało kilka tygodni. Po zebraniu 150 puszek uczennice wybrały 100 i z nauczycielami przystąpiły do realizacji projektu. Po kolejnych trzech tygodniach puszkolektor powietrzny był gotowy. Teraz należało sprawdzić, jak działa. Okazało się, że bateria słoneczna z puszek jest w stanie ogrzać domek letniskowy, warsztat czy inne pomieszczenia. - Potem musieliśmy puszkolektor obfotografować, opisać i zaprosić przynajmniej sto osób na prezentację - dodaje nauczycielka Magdalena Wiaderna. - Całą prezentację nagrywaliśmy, a film posłużył jako dodatkowy element do konkursu. Całość wysłaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego i czekaliśmy na wyniki.

Wielka radość i nagrody
Wyniki ukazały się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w miniony piątek. - Z wielką radością odczytałyśmy informację, że nasza praca zdobyła pierwsze miejsce w województwie - relacjonują zadowolone uczennice. - Odczuwałyśmy ogromną satysfakcję. To także niezwykła mobilizacja do nauki i eksperymentowania.
W nagrodę szkoła otrzyma zestaw edukacyjny “Fotowoltaika", a dziewczęta tablety. Podsumowanie odbędzie się na Seminarium Dobrych Praktyk 18 czerwca w Kielcach.
Uczniowie klasy pierwszej technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - nowego szkolnego kierunku w ramach projektu brali też udział w płatnych praktykach w austriackim mieście Gussing. Brali udział w wykładach na temat odnawialnych źródeł energii, zwiedzali centrum technologiczne, biogazownię, wykonywali ćwiczenia. Mieli też czas na poznawanie okolicy malowniczej ziemi austriackiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie