Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Lalka" może nam smakować. Całe Busko czytało dzieło Prusa

Adam Ligiecki [email protected]
Buskie czytanie "Lalki” rozpoczął burmistrz Waldemar Sikora.
Buskie czytanie "Lalki” rozpoczął burmistrz Waldemar Sikora. ADAM LIGIECKI
W sobotę cała Polska czytała pomnikowe dzieło Bolesława Prusa. Także Busko.
W „białej sali” i Liceum czytaliśmy „Lalkę” na siedem głosów. Tu, jako pierwsza - Jolanta Maślicha.

W „białej sali” i Liceum czytaliśmy „Lalkę” na siedem głosów. Tu, jako pierwsza - Jolanta Maślicha. Adam Ligiecki

W "białej sali" i Liceum czytaliśmy "Lalkę" na siedem głosów. Tu, jako pierwsza - Jolanta Maślicha.
(fot. Adam Ligiecki)

Najpierw w plenerze - w parku zdrojowym. Druga odsłona czytania "Lalki" na głos(y) odbyła się pod dachem - w "białej sali" I Liceum.

"Do przyjemniejszych dni należała u niego niedziela" - to pierwsze słowa z dzieła Bolesława Prusa, jakie zabrzmiały w Busku w sobotę, kilka minut po godzinie 9, w ramach Narodowego Czytania 2015. Pierwszy fragment: "Ignacy Rzecki - sny na jawie" przeczytał burmistrz Waldemar Sikora.

Jako drugi na deskach muszli koncertowej pojawił się starosta Jerzy Kolarz, który zaprezentował publiczności "Wspomnienia Wirskiego". Podczas imprezy, zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, przygotowano do czytania 19 fragmentów "Lalki".

W rolę lektorów wcielili się też uczniowie buskiego Samorządowego Gimnazjum numer 1 oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach, mieszkańcy i kuracjusze. W części artystycznej wystąpił zespół regionalny Zlepce z buskiej "jedynki", ze spektaklem opartym na "scenach w bibliotece".

Także w sobotę przed południem czytaliśmy "Lalkę" w "białej sali" I Liceum Ogólnokształcącego. Tym razem na siedem głosów, a imprezę przygotował Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli.

- Wszystkie światowe literatury mają swoje wielkie postacie. My mamy swojego Prusa. My mamy swoją "Lalkę". To powieść egzystencjalna. "Lalka" jest świetna, "Lalkę" można smakować - przekonywała Teresa Wójcik, polonistka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Stopnicy.

Pierwszy fragment XIX-wiecznego dzieła Prusa przeczytała dyrektor ośrodka Jolanta Maślicha. Zaraz potem Jerzy Kolarz i Waldemar Sikora - starosta i burmistrz zaliczyli dublet: czytali "Lalkę" i w parku, i w "białej sali" ogólniaka.

Po nich, kolejno: zastępca komendanta buskiej policji Włodzimierz Majsak, reprezentujący komendanta powiatowego straży pożarnej Artur Brachowicz (w "wątku paryskim") oraz Aleksandra Gut, szefowa buskiej filii Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiej. Na finał, w imieniu szkolnej społeczności - Mateusz Jaworski, maturzysta, uczeń klasy III A I Liceum.

Słuchało go blisko 40 licealistów, którzy sobotnie popołudnie poświęcili na smakowanie polskiej literatury. Było nastrojowo, przy świecach, a spotkanie trwało równo 45 minut. Jak... lekcja języka polskiego.

Była to czwarta edycja Narodowego Czytania. Wcześniej Polska czytała "Pana Tadeusza", dzieła Aleksandra Fredry i "Trylogię" Sienkiewicza.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie