Dlaczego w Polsce nie opłaca się już korzystać z najmu mieszkań?

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Najem mieszkania o powierzchni około 50 m2 to obecnie koszt nawet 4000 złotych w skali miesiąca. Coraz więcej osób mówi o tym, że sytuacja najemców stała się bardzo trudna, a rynek nieruchomości potrzebuje zmian. Dlaczego najem stał się tak nieopłacalny? W jaki sposób uwolnić się od problemów i zacząć mieszkać na własnych zasadach.

3 powody, dla których najem mieszkania w 2023 roku już się nie opłaca

Jeszcze kilka lat temu koszty najmu były na optymalnym poziomie, dzięki czemu osoby w różnych kategoriach wiekowych mogły sobie na niego pozwolić. Obecnie nawet pokoje dla studentów stają się coraz mniej opłacalne, a w niektórych miastach w Polsce młodzi ludzie musieli w 2023 roku zrezygnować ze studiów ze względu na trudną sytuację mieszkaniową. Dlaczego najem już się nie opłaca?

1. Wysokie koszty

Najem wiąże się w 2023 roku z absurdalnie wręcz wysokimi kosztami. W Kielcach mieszkanie o powierzchni około 30 m2 w średnim standardzie to obecnie koszt około 2000 złotych miesięcznie + czynsz. Z kolei w Radomiu opłaty są podobne. Oczywiście koszty najmu różnią się w zależności od lokalizacji mieszkania czy standardu, w jakim jest wykończona nieruchomość. W każdym wypadku ceny są jednak zatrważające — w porównaniu do ubiegłego roku (2022) wzrosły w skali kraju o 20-30%.

Możesz porównać koszty najmu i koszty kredytu mieszkaniowego. Na stronie finanse.rankomat.pl znajdziesz oferty banków na zobowiązania hipoteczne na konkretną kwotę. Porównaj je z cenami mieszkań i najmu nieruchomości o konkretnej powierzchni. To ułatwi Ci podjęcie decyzji o tym, co jest bardziej, a co mniej opłacalne.

2. Brak zabezpieczenia na przyszłość

Płacąc za najem mieszkania, nie budujesz swojego zabezpieczenia na przyszłość. Płacisz za każdy miesiąc, w którym będzie obowiązywała umowa między Tobą a właścicielem mieszkania czy pośrednikami. Kiedy okres obowiązywaniu kontraktu minie lub zostanie on wypowiedziany, będziesz musiał wyprowadzić się z mieszkania i zostaniesz z przysłowiowym niczym. Zainwestowane pieniądze w żaden sposób się nie zawrócą, a nie są to małe sumy — wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku nawet w przypadku niewielkich mieszkań.

3. Ograniczenia dotyczące wyboru nieruchomości

Jeśli najmujesz lokal, decydujesz się na taki standard, rodzaj umeblowania, lokalizację, jakie masz dostępne. Wybór jest ograniczony przez możliwości rynku. Im większe masz wymagania, tym więcej zapłacisz. Będziesz miał również liczne ograniczenia dotyczące ewentualnych zmian w obiekcie. Właściciele wynajmowanych mieszkań często zastrzegają bowiem, że najemcy nie mogą np. malować ścian czy wprowadzać innych mniej lub bardziej istotnych zmian w nieruchomości. W związku z tym masz nie tylko ograniczony wybór, ale także niewiele opcji związanych z personalizacją pomieszczeń i dostosowaniem ich wyglądu oraz parametrów użytkowych do własnych potrzeb czy preferencji.

Wysokie koszty, brak opłacalności w dłuższej perspektywie i liczne ograniczenia dotyczące najemców sprawiły, że najmowanie mieszkania przestało być opłacalne. W związku z tym wiele osób rezygnuje z dotowania cudzych inwestycji i szuka sposobu na to, aby jak najszybciej zamieszkać na swoim.

Jak zrezygnować z najmu i zacząć mieszkać na własnych zasadach?

Chcesz zrezygnować z najmu i zacząć mieszkać na swoim? Zastanawiasz się, jakie masz możliwości w kontekście finansowania inwestycji?

Kup mieszkanie za gotówkę

Najprostszym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości jest kupno za gotówkę — bez dodatkowych obciążeń czy formalności. Niewiele osób może sobie jednak pozwolić na takie rozwiązania. Ceny mieszkań zaczynają się obecnie od kilkuset tysięcy złotych (jeśli są tańsze, to z reguły nadają się do kapitalnego remontu lub mają skomplikowany stan prawny) — nawet w przypadku kawalerki.

Skorzystaj z kredytu hipotecznego

Alternatywą dla kupna za gotówkę jest skorzystanie z kredytu hipotecznego. Zaciągnięcie zobowiązania wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej, a także wkładu własnego — chyba że skorzystasz z rządowej gwarancji, która może go zastąpić. W ramach tej opcji, którą można zaciągnąć nawet na 35 lat, możesz kupić nieruchomość o wartości nawet kilku milionów złotych. Długi okres kredytowania wpływa na wysokość rat, która może być porównywalna lub nawet niższa niż koszty najmu.

Gdzie znaleźć oferty kredytów mieszkaniowych? Sprawdź pełny ranking kredytów hipotecznych na finanse.rankomat.pl. W internetowej porównywarce znajdziesz zestawienie ofert sprawdzonych banków. Dzięki temu będziesz mógł je ze sobą w sprawny sposób porównać, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie — bez wychodzenia z domu, na własnych zasadach i w dogodnym dla siebie czasie.

Zwiększ swój kapitał na kupno nieruchomości ze środkami z kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć maksymalnie na 255 550 złotych, choć w większości banków znajdziesz oferty na maksymalnie 150-200 tysięcy złotych. Może to nie wystarczyć na pokrycie całości zobowiązania, ale np. części — reszta będzie mogła pochodzić np. z Twoich oszczędności. Warto pamiętać, że zobowiązania tego rodzaju są zaciągane na określony czas (maksymalnie 10 lat). W związku z tym raty będą wyższe niż przy kredycie hipotecznym, ale taka opcja nie obciąży nieruchomości hipoteką.

Chcesz znaleźć atrakcyjne oferty zobowiązań? Sprawdź najlepsze kredyty gotówkowe w finanse.rankomat.pl. W porównywarce zestawisz ze sobą wiele ciekawych opcji — są one przedstawione w przejrzysty sposób, który ułatwia ich ocenę.

Kupno własnej nieruchomości to poważny krok, ale w dobrą stronę. Pozwoli Ci zaoszczędzić, zacząć budować własny kapitał i zadbać o stabilną sytuację mieszkaniową.

Najem nieruchomości w 2023 roku nie opłaca się z wielu powodów. Wysokie koszty, ograniczenia dotyczące najemców i brak zabezpieczenia na przyszłość są kluczowe. Zachęcają one do rezygnacji z tej opcji i kupna własnej nieruchomości, aby zacząć żyć na swoich zasadach i w poczuciu bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia