Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega upamiętniona na monetach, żetonach i medalach

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek i prezes zarządu Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu Marian Maciejski
Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek i prezes zarządu Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu Marian Maciejski Urząd Miasta Tarnobrzega
Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu wyemitowało okolicznościowe medale, banknoty i żetony dla upamiętnienia 70. rocznicy odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. Na rynek numizmatyczny trafiły banknoty o nominale „70 Dukatów Górniczych", żetony o nominale „1 Dukat Górniczy" oraz medale poświęcone „70. rocznicy odkrycia złóż siarki".

Celem wyemitowania numizmatów było uczczenie tych, którzy przyczynili się do odkrycia złóż siarki w okolicach Tarnobrzega oraz budowniczych kopalni odkrywkowych w Piasecznie, Machowie oraz kopalni otworowej w Jeziórku

- informuje Marian Maciejski z Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu.

Awers okolicznościowego medalu zawiera wizerunek patronki górników oraz wezwanie w języku łacińskim „Sancta Barbara Ora Pro Nobis” (Święta Barbaro, módl się za nami), jest także herb Tarnobrzega i napis „Tarnobrzeg A.D. 2023 P.Z.” Na rewersie widnieje godło górnicze i informacje nawiązujące do okoliczności powstania medalu „70-lecie odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. 1953-2023”.

Żeton o nominale „1 Dukat Górniczy” prócz informacji o nominale na awersie posiada godło górnicze i logotyp Siarkopolu, na rewersie znajduje się herb miasta oraz informacja o wydawcy „Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu Założono 2024” .

Banknot o nominale „70 Dukatów Górniczych" zawiera na stronie głównej oprócz informacji o nominale „70 Dukatów Górniczych LXX” wizerunek patronki górników, świętej Barbary oraz napis w języku łacińskim „Sancta Barbara Ora Pro Nobis”. Znajdują się tam również elementy graficzne, jeden nawiązujący do wydawcy, Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu, drugi do okoliczności powstania medalu, 70-lecia odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega.

Na rewersie banknotu widnieje słowne oznaczenie nominału „Siedemdziesiąt Dukatów Górniczych”, dwa symbole – godło górnicze i herb miasta, a między nimi napis „Kopalnie siarki Piaseczno – Machów – Jeziórko”.

Na dole obok podpisów prezesa i skarbnika wydawcy PTN w Tarnobrzegu widnieje napis „Banknot o nominale Siedemdziesiąt Dukatów Górniczych wydany przez Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu z okazji 70-lecia odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. Wyemitowany banknot nie jest prawnym środkiem płatniczym”. Głównym elementem szaty graficznej banknotu jest rycina przedstawiająca kopalnię odkrywkową siarki w Machowie oraz informacja „2023 Rok pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”.

Zadanie zrealizowano dzięki dotacji Miasta Tarnobrzega. Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu na realizację zadania publicznego „Historia miasta na monetach – żetonach i medalach” otrzymało mały grant w wysokości 3,3 tys. zł. Oprócz emisji okolicznościowych numizmatów w ramach zadania zorganizowano wystawę monet i banknotów związanych z historią Tarnobrzega oraz tzw. tarnobrzeską mennicę podczas Jarmarku Dominikańskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie