Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad zabija. Musimy sami pamiętać o tym zagrożeniu i zadbać o bezpieczeństwo!

Marcin Radzimowski
Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, urzędu miasta, spółdzielni mieszkaniowych i korporacji kominiarzy z Tarnobrzega włączyli się do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”, dotyczącej zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruć tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

O tym wszystkim mówiono podczas wtorkowej konferencji prasowej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział przedstawiciele służb i instytucji, które podjęły działania prewencyjne - młodszy brygadier Marian Róg, komendant miejski PSP w Tarnobrzegu, wiceprezes Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Paweł Stawowy, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Siarkowiec” Augustyn Turek, naczelnik Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega Marek Bukała oraz mistrz kominiarski Piotr Czepiel, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. Na konferencji mówiono nie tylko o zagrożeniu czadem, ale również o zagrożeniu pożarami domów, do których często przyczynia się niedrożny przewód kominowy - zapchany sadzą.

- Na terenie Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego każdego roku odnotowujemy około 240 pożarów domów i mieszkań. Po pożarach upraw to drugie zagrożenie pożarowe według liczby zdarzeń w Polsce. W pożarach w całym kraju rocznie ginie około 500 osób z czego 400 w pożarach domów - mówił Marian Róg, szef tarnobrzeskich strażaków. Dodając, że straż można powiadomić dzwoniąc pod numer 998, niż poprzez obsługiwany przez dyspozytornię w Mielcu numer alarmowy 112.
Wiele z tych tragedii można by było uniknąć, gdyby mieszkańcy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o właściwą konserwację i serwisowanie urządzeń grzewczych - przede wszystkim chodzi o piecyki gazowe, które stwarzają ogromne zagrożenie.

- Przy całkowitym spalaniu, jeśli jest właściwy dopływ powietrza do urządzenia gazowego, emisji tlenku węgla nie będzie, gdyż produktem spalania będzie dwutlenek węgla - podkreśla Piotr Czepiel mistrz kominiarski. - Przy niedoborze tlenu będzie spalanie niecałkowite i będzie emisja tlenku węgla do spalin, więc przy niedrożnym przewodzie wentylacyjnym te spaliny wydostawać się będą do pomieszczenia.

Łazienki zazwyczaj są niewielkich rozmiarów a w czasie podgrzewania dużej ilości wody do kąpieli lub prysznica powietrze znajdujące się w łazience dość szybko się wypala. Jest go jeszcze mniej, jeśli kratki wentylacyjne są szczelnie pozasłaniane a drzwi (to problem głównie w domach) nie mają otworów wentylacyjnych. Wtedy dochodzi nierzadko do dramatu.
Czujnik wykrywający nadmierne stężenie tlenku węgla (strażacy nie zalecają najtańszych modeli), wzmocni bezpieczeństwo, ale o bezpieczeństwo przede wszystkim muszą zadbać właściciele mieszkań i domów. Trzeba wietrzyć pomieszczenia, regularnie sprawdzać drożność systemu wentylacyjnego.

W ramach akcji prewencyjnej organizowanej wspólnie przez miasto, straż, spółdzielnie mieszkaniowe i kominiarzy, organizowane bedą spotkania edukacyjne z najmłodszymi ale też z seniorami. Obie największe tarnobrzeskie spółdzielnie wdrażają też wspólnie projekt likwidacji piecyków gazowych w blokach. Docelowo do wszystkich mieszkań będzie doprowadzona ciepła woda a koszty drastycznie nie wzrosną. Zresztą, co wszyscy zgodnie podkreślają, ludzkie życie nie ma ceny.

- W naszych zasobach kiedyś 50 procent, czyli na 117 budynków kiedyś 59 posiadało piecyki, obecnie do likwidacji pozostały jeszcze 1183 piecyki gazowe - mówi Augustyn Turek, prezes „Siarkowca”.

Podobnie jest w Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej: - Jeśli chodzi o nasze zasoby to jest jeszcze około 2100 do 2200 piecyków do likwidacji - mówi Paweł Stawowy, wiceprezes TSM. - W około 1100 mieszkaniach piecyki zostały zlikwidowane.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: TOMASZ CZOPIK O ZMIANIE OPON I OPONIE CAŁOROCZNEJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie