Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicza brać świętuje w Tarnobrzegu! Złoża siarki spowodowały gwałtowny rozwój regionu

Marcin RADZIMOWSKI
W czasie sesji blisko stuosobowa grupa gości wysłuchała referatów na temat odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega i jego wpływu na rozwój miasta oraz rekultywacji terenów pokopalnianych.
W czasie sesji blisko stuosobowa grupa gości wysłuchała referatów na temat odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega i jego wpływu na rozwój miasta oraz rekultywacji terenów pokopalnianych. Marcin Radzimowski
60 lat temu odkryto złoża siarki w Tarnobrzegu, dziesięć lat później rozpoczął działalność tarnobrzeski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Tym dwóm okrągłym jubileuszom poświęcona była piątkowa specjalna sesja w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu, gdzie zebrała się górnicza brać.
Historię tarnobrzeskiego oddziału SITG przybliżył Józef Górka, prezes SITG Oddział Tarnobrzeg.
Historię tarnobrzeskiego oddziału SITG przybliżył Józef Górka, prezes SITG Oddział Tarnobrzeg.
Marcin Radzimowski

Historię tarnobrzeskiego oddziału SITG przybliżył Józef Górka, prezes SITG Oddział Tarnobrzeg.

(fot. Marcin Radzimowski)

Choć SITG Oddział Tarnobrzeg ma 50 lat, górnicy pracujący w tarnobrzeskich kopalniach zrzeszali się już wcześniej. Pod koniec roku 1955 utworzono Koło SITG, wchodzące początkowo w skład oddziału kieleckiego.

- To były początki górnictwa w Tarnobrzegu. Brakowało wówczas tutaj wykwalifikowanej, doświadczonej kadry kierowniczej, więc właściwie trzon pracowników kopalni stanowiły osoby, które przyjechały tu ze Śląska - wspomina Józef Górka, prezes SITG Oddział Tarnobrzeg. - Z czasem powstał oddział stowarzyszenia w Rzeszowie, po kilku latach przeniesiony został jednak do Tarnobrzega, bo tutaj było centrum górnictwa siarkowego.

W latach prosperity Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Tarnobrzegu zrzeszało ponad 1500 członków górniczej braci. Organizowano między innymi szkolenia, konferencje naukowe, a także popularne Karczmy Piwne z okazji przypadającego 4 grudnia Dnia Górnika.

- W czasach rozkwitu przemysłu siarkowego konferencje poświęcone były sprawom rozwoju przedsiębiorstwa, nowym rozwiązaniom technologicznym. Po upadku przemysłu siarkowego spotkania poświęcone były zadaniom likwidacyjnym i rekultywacyjnym - dodaje Józef Górka, kierownik działu robót górniczych i zastępca kierownika ruchu zakładu górniczego Kopalni Jeziórko. - Obecnie tarnobrzeski oddział SITG zrzesza zaledwie 140 członków.

Piątkową sesję poświęconą 60-leciu odkrycia złóż siarki w Tarnobrzegu przez prof. Stanisława Pawłowskiego poprzedziła wizyta zaproszonych gości w tarnobrzeskim osiedlu Mokrzyszów, przy pomniku upamiętniającą wykonanie pierwszego odwiertu, z którego wydobyto rudę siarkową.

W czasie sesji blisko stuosobowa grupa gości wysłuchała referatów na temat odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega i jego wpływu na rozwój miasta oraz rekultywacji terenów pokopalnianych. Jeden z wykładów poświęcony był 50-leciu działalności stowarzyszenia.

W spotkaniu zorganizowanym w Zamku Dzikowskim, oprócz członków tarnobrzeskiego oddziału SITG, przedstawicieli władz miasta i powiatu, wzięli udział także przedstawiciele innych oddziałów SITG, między innymi z Lublina, Kielc, Gliwic-Zabrza, Katowic, Poznania-Konina, Rybnika, Chorzowa-Rudy czy Mysłowic.

Po oficjalnych wystąpieniach górnicza brać miała okazję porozmawiać na luźne tematy, w których mimo wszystko górnictwo zawsze grało pierwsze skrzypce. Niektórzy goście ze Śląska nie mogli się nadziwić, że w miejscu wyrobiska kopalnianego w Machowie jest obecnie jezioro. Dla nich ten teren we wspomnieniach wciąż kojarzy się z wielkimi koparkami i zwałowarkami.

Z okazji dwóch rocznic nie zabrakło pamiątkowych odznaczeń, które otrzymali najbardziej zasłużeni dla przemysłu siarkowego górnicy. Jednym z upominków, który otrzymał każdy uczestnik piątkowej sesji, była bita na miejscu pamiątkowa moneta miedziana - z okazji 60-lecia odkrycia złóż siarki oraz roku 2013, który jest rokiem profesora Stanisława Pawłowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie