Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpanie spóźnieni na budowie elektrowni w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zza słupa energetycznego widać zarys elektrowni gazowej.
Zza słupa energetycznego widać zarys elektrowni gazowej. Zdzisław Surowaniec
- O cztery miesiące w stosunku do planów przeciągnie się budowa największej w kraju elektrociepłowni gazowej, jaka powstaje w Stalowej Woli. Inwestycja, której koszt wynosi 1,6 mld zł, ma być gotowa pod koniec października - powiedział nam dyrektor ekonomiczno-finansowy Elektrociepłowni Stalowa Wola Marek Chmiel.

ZOBACZ
Do czego może służyć słońce i piasek? Włosi wytwarzają z nich prąd
Jak wspomniał, wykonawca tłumaczy opóźnienie problemami, jakie były z dostarczeniem na plac budowy turbiny i generatora. Transport turbiny gazowej i stojana jej generatora trwał 14 miesięcy. Turbinę wyprodukowano we Francji w czerwcu 2013 roku, natomiast stojan jej generatora w Stanach Zjednoczonych.
Z francuskiej miejscowości Belford turbina droga morską dotarła do portu w Gdańsku i po przeładunku na barki konwój wodny prowadzono Wisłą. Jednak w związku z ubiegłorocznym niskim poziomem wody w rzece transport został zatrzymany na wiele tygodni w Dęblinie.
Do transportu wykorzystano 12 barek (pontonów) i 9 statków. Na jednym z nich był nawet śmigłowiec. Elementy płynęły wzdłuż projektowanej Międzynarodowej Drogi Wodnej E 40. Po drodze były kilkutygodniowe przestoje wymuszone niskim stanem wody, między innymi w Kazimierzu nad Wisłą i Zawichoście. Nieoczekiwanie czerwcowe silne opady podniosły poziom wody, pozwoliły na wpłynięcie transportu do Sanu i przetransportowanie mniejszych elementów na brzeg elektrowni.
- Wykonawca czyli wyłoniona w przetargu hiszpańska firma Abener, tłumaczy, że właśnie z tej przyczyny opóźni się oddanie inwestycji, która zgodnie z planem miała być gotowa w czerwcu - przyznał dyrektor Chmiel. Jednak Tauron, który jest właścicielem elektrociepłowni, nie zgadza się z taką argumentacją i oddał sprawę opóźnienia inwestycji do sadowego arbitrażu. - Sprawa przesunie się pewnie poza ten rok - uważa dyrektor Chmiel.
Elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej - w tak zwanej kogeneracji, czyli przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów energii. Nowa siłownia jest wspólnym przedsięwzięciem Tauronu i Polskie Górnictwo Nafty i Gazu.
Obiekt buduje hiszpańska firma Abener, należąca do międzynarodowej grupy Abengoa. Umowa została podpisana w kwietniu 2012 roku. Blok gazowo-parowy będzie produkował w wysokosprawnej kogeneracji energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie około 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 miliona metrów sześciennych gazu.
Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie największy w Polsce. Będzie bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla. Blok powstanie w sąsiedztwie gazociągu należącego do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. To umożliwi tanie i szybkie przyłączenie go do sieci gazowej. Na podwyższenie sprawności pracy elektrociepłowni wpłynie także możliwość zastosowania otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z Sanu. A powstająca w pobliżu rozdzielnia umożliwi tanie i szybkie przyłączenie bloku gazowo-parowego do sieci elektroenergetycznej.
Mieszkańców regionu powinno ucieszyć, że dostawy paliwa będą się odbywać za pomocą gazociągu, elektrownia przestanie wytwarzać odpady stałe ze spalania węgla, emisja gazów i pyłów do atmosfery będzie bardzo niska, bo projekt jest uznawany za przyjazny dla środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie