MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejska komunikacja w stolicy Włoch

Jarosław Panek
Najszybciej poruszać się po Rzymie można korzystając z miejskiej komunikacji.
Najszybciej poruszać się po Rzymie można korzystając z miejskiej komunikacji. archiwum
Podróżowanie autobusami i metrem po Rzymie nie jest tu takie trudne.

Wieczne miasto aż kipi od bezcennych zabytków, ale nie wszystko ulokowały się koło siebie. Aby szybko do nich dostrzec, będziemy musieli skorzystać z miejskiej komunikacji.

A ta jest całkiem sprawna, mimo że stolica Włoch ma zaledwie dwie linie metra. Na szczęście sytuację ratuje gęsta sieć autobusów miejskich oznaczonych symbolem ATAC lub COTRAL. To dwaj operatorzy miejskiej komunikacji Rzymie, którzy nawzajem uznają swoje bilety.

NAJWAŻNIEJSZE LINIE
Wiele z linii autobusowych ma swoje główne przystanki przy wielkim dworcu kolejowym Tiburtina. W przypadku miejskich autobusów jest wielce prawdopodobnie, że skorzystamy z linii 64, która łączy stację Termini z Piazza Venzia i Watykanem. Warto także zwrócić uwagę na specjalny autobus nr 110, zwany także Bus Turistico. Jego trasę zaplanowano tak, aby pasażer mógł w ciągu trzech godzin obejrzeć największe atrakcje Rzymu. Kierowca autobusu jest jednocześnie swego rodzaju przewodnikiem, który krótko opowiada o każdej atrakcji.
Wieczne miasto posiada także skromną sieć trolejbusową, kursującą raczej w centrum, wśród ciasnych uliczek. Turystów powinien zainteresować szczególnie trolejbus linii 119, która łączy słynny Piazza del Popolo z Piazza di Spania, z którego tylko krok do Hiszpańskich Schodów.

Jak już pisaliśmy metro składa się tylko z dwóch linii A i B i jest znacznie uboższe niż w Mediolanie, ale poprowadzono je tak, że stacje znajdują się przy wielu największych zabytkach miasta. Obie linie krzyżują się pod stacją kolejową Termini.

CENY
Opłaty za korzystanie z miejskiej komunikacji są w Rzymie nieco skomplikowane. Pojedynczy bilet tak zwany BIT, który możemy kupić w większości kiosków z gazetami i na stacjach metra, ważny jest przez 75 minut i kosztuje 1 euro. Ale uwaga. Nie oznacza, że to w tym czasie możemy dowolną ilość razy kursować pod ziemią. Bilet autobusowy upoważnia bowiem tylko do jednorazowego przejazdu metrem w ciągu 75 minut i wielokrotnego przejazdu autobusami zarówno firmy COTRAL jak i ATAC. Inaczej wygląda bilet tylko na metro. Kosztuje również 1 euro i także ważny jest 75 minut, ale w tym czasie uprawnia do dwóch przejazdów podziemną kolejką lub do jednego przejazdu metrem i jednego autobusem. Zakupiony bilet albo kasujemy w autobusie (kasownik z tyłu pojazdu) albo w metrze, gdzie wkładamy go do specjalnego otworu przy bramce wejściowej. Jeśli kupiliśmy bilet wielokrotnego użytku, kasujemy go za każdym razem, gdy korzystamy z przejazdu.

W przypadku intensywnego zwiedzania bardziej opłaca się kupić bilet całodzienny tak zwany BIG za 4 euro. Niestety on również upoważnia tylko do jednego przejazdu metrem. Dopiero tygodniowy karnet za 16 euro tak zwany CIS, daje możliwości nieograniczonych przejazdów autobusami, liniami metra oraz podmiejskimi pociągami włoskich kolei FS, lecz w tym ostatnim przypadku możliwy jest tylko jeden przejazd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miejska komunikacja w stolicy Włoch - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie