Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej znów dofinansowane przez miasto Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej wciąż wymaga dofinansowania przez miasto
Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej wciąż wymaga dofinansowania przez miasto PCPN
Czwarty rok z rzędu miasto Stalowa Wola zabezpiecza środki na funkcjonowanie obiektu sportowego pod nazwą Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej. Jednocześnie powraca temat przekształcenia podmiotu z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego.

Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej

Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej administruje obiektami sportowymi przy ulicy Hutniczej 10a w Stalowej Woli, należącymi do miasta. Prowadzi działalność polegającą miedzy innymi na organizacji imprez sportowych oraz popularyzuje wszelkie formy wypoczynku i rekreacji dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.

Miasto nie może dofinansować zakładu kwotą większą niż 50 procent tego, co powinien sam na siebie zarobić. Na rok 2024 przyjęto w skali rocznej niecałe 900 tysięcy złotych. Podobnie jak rok temu. Zakład budżetowy PCPN ma bowiem ograniczone możliwości zarobkowania.

Przekształcenie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej

Jeszcze w 2022 roku potwierdzono, że trwają pracę nad przekształceniem Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej z zakładu budżetowego w spółkę. Radni w tej sprawie mieli podejmować uchwałę na początku 2022 roku. Tymczasem mamy końcówkę roku 2023.

Plany aby Podkarpackie Centrum i MOSiR funkcjonowały jako jeden podmiot nie wyszły, gdyż po analizie okazało się, że rozliczenie podatku VAT byłoby niekorzystne dla obu podmiotów.

Przy okazji uchwalania kolejnej dotacji temat przekształcenia Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w spółkę nie uszedł uwadze radnych. Pytali o to między innymi Renata Butryn i Damian Marczak z klubu Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego. - Mieliśmy obietnice, kiedy powstało PCPN jako zakład budżetowy, że powinien się przekształcić w spółkę. Stać się podmiotem dochodowym - przypomniała radna Butryn, dodając, że plany okazały się kolejną obietnicą.

Brak bilansowania Centrum Piłki Nożnej

Na co przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj odparł: "ale nie setną". Dyrektor Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej Mateusz Nowak wyjaśnił, że proces ten jest w toku i nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym roku. Nie jest to proste ze względów prawnych i dofinansowań jakie miasto pozyskało na budowę obiektu.

Radny Piotr Rut (klub Prawo i Sprawiedliwość) zwrócił uwagę, że powinna wybrzmieć informacja, iż Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej posiada najwyższą średnią osób, które z niego korzystają. To zdaniem Renaty Butryn stoi w sprzeczności z brakiem bilansowania się obiektu.

Tymczasem jak wyliczono od początku powstania z budżetu miasta Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej otrzymało na funkcjonowanie 3,6 miliona złotych. Radny Damian Marczak dodał, że to nie jedyne środki, bowiem Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej ma również pieniądze ze spółki piłkarskiej, która jest dotowana przez gminę. Niemniej jednak uważa, że trzeba podjąć działania, dzięki którym obiekt będzie mógł rozwinąć w pełni skrzydła.

Jerzy Augustyn przypomniał, że w 2022 roku odbyła się komisja z udziałem radnych w obiekcie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej , przypominając, że już wtedy wypracowano rozwiązania, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na rozwój i finanse zakładu. Zaproponowano między innymi: przejęcie przez MOSiR w całości kosztów mediów, konserwacji, serwisu PCPN-u, pozostawiając go jako zakład budżetowy, wydzielenie PCPN-u jako jednostkę organizacyjną miasta ale nie o statusie zakładu budżetowego, ze względu na dobrą kondycję Huty Stalowa Wola przejęcie przez zakład zbrojeniowy obiektów wzorem prowadzonych przez firmy "aren".

Wątpliwości rozwiał skarbnik miasta Michał Buwaj, który potwierdził, że w 70-80 procent jest zaawansowany proces połączenia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z Podkarpackim Centrum Piłki Nożnej. Ma to się stać w roku 2024.

Dyrektor Mateusz Nowak mówił, mimo że liczba podmiotów chcących wynająć boiska na Podkarpackim Centrum Piłki Nożnej zwiększa się, zwłaszcza w sezonie zimowym i letnim, to są pewne ograniczenia. Po pierwsze dziennie trenuje 300-400 dzieci, a jak wiadomo, każde z boisk ma ograniczoną liczbę jednostek treningowych. - Jeżeli to przeskoczymy, to możemy stracić gwarancję na boiska, albo zostaną one zniszczone. To, co zostanie zarobione wsadzimy w ich renowację - uważa Nowak.

Ostatecznie 15 radnych było za przyznaniem dotacji, 4 było przeciw (Renata Butryn, Damian Marczak, Andrzej Szymonik, Łukasz Warchoł), 3 wstrzymało się od głosu (Leszek Brzeziński, Joanna Grobel-Proszowska, Dariusz Przytuła).

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie