Lublin: Policjanci użyli paralizatora wobec francuskiego...

  Lublin: Policjanci użyli paralizatora wobec francuskiego turysty? Zostali aresztowani

  Marcin Koziestański

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Lublin: Policjanci użyli paralizatora wobec francuskiego turysty? Zostali aresztowani

  ©archiwum

  Trzej policjanci z Lublina podczas niedawnej Nocy Kultury mieli paralizatorem porazić obywatela Francji w miejsca intymne. Funkcjonariusze zostali w piątek tymczasowo aresztowani przez sąd.
  Lublin: Policjanci użyli paralizatora wobec francuskiego turysty? Zostali aresztowani

  ©archiwum  Prokuratura Okręgowa w Lublinie razem z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez trzech mundurowych z III komisariatu policji w Lublinie. Wszyscy trzej zamieszani są w interwencje z udziałem pijanego obywatela Francji, który odwiedził nasze miasto z okazji Nocy Kultury.

  Z dotychczasowych ustaleń wynika, że Igor C. w nocy z 4 na 5 czerwca br. po zakończeniu zwiedzania miasta zamówił taksówkę. W organizmie miał 1,8 promila alkoholu. 30-latek w czasie kursu zaczął się awanturować. Z relacji kierowcy wynikało, że nie chciał zapłacić za zawiezienie go do hotelu. Taksówkarz miał więc wezwać policję. Mundurowi osadzili Francuza w izbie wytrzeźwień.

  - Po jej opuszczeniu, Igor C. zadzwonił do dyżurnego policji, któremu powiedział, że został źle potraktowany przez funkcjonariuszy. Na podstawie tego zgłoszenia wszczęliśmy postępowanie sprawdzające – mówiła nam Agnieszka Kępka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

  Francuz miał skarżyć się, że jeden funkcjonariusz raził go paralizatorem w miejsca intymne, a dwaj inni bezczynnie się temu przyglądali. Miało do tego dochodzić m.in. w radiowozie oraz przed gmachem komendy miejskiej.

  Dwóch policjantów służy w policji już od kilkunastu lat. Trzeci był jeszcze niedoświadczonym funkcjonariuszem. Policjanci nie mieli na wyposażeniu paralizatora. Sprzęt, którym porażony miał zostać Francuz, był prawdopodobnie prywatnym urządzeniem jednego z mundurowych.

  Decyzją przełożonych wobec funkcjonariuszy wszczęto postępowania dyscyplinarne, nastąpiło zawieszenie w czynnościach służbowych, a w konsekwencji wszczęto z urzędu także postępowanie administracyjne w sprawie zwolnienia ich ze służby – poinformowała nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzeczniczka KWP w Lublinie.

  W trakcie czynności wyjaśniających m.in. rozpytano kierowcę taksówki i pracowników Centrum Interwencji Kryzysowej, zabezpieczono także zapis monitoringu z kamery, która obejmuje swym zasięgiem parking wewnętrzny znajdujący się pomiędzy budynkami KMP w Lublinie.

  - Prokuratura Okręgowa w Lublinie w ramach czynności procesowych przeprowadzonych z funkcjonariuszami w dniach 15 i 16 czerwca przedstawiła im zarzuty, a sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów – mówi Laszczka-Rusek.

  - 41-letni Marcin G., 38-letni Łukasz U. oraz 35-letni Piotr D. zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia - precyzuje Kępka.

  Ale to nie koniec sprawy. Sprawy dyscyplinarne mogą mieć także przełożeni funkcjonariuszy z III komisariatu. - Zależy nam na wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości, które świadczyć mogą o naruszeniu prawa czy dyscypliny służbowej przez funkcjonariuszy. Każdy policjant musi mieć świadomość, że dla osób, które naruszają prawo nie ma i nie może być miejsca w naszych szeregach – kwituje rzeczniczka lubelskiej policji.

  Oświadczenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie:

  Decyzją przełożonych podjęte zostały natychmiastowe kroki dotyczące wszczęcia postępowań dyscyplinarnych, zawieszenia w czynnościach służbowych, a w konsekwencji wydania postanowień o wszczęciu z urzędu także postępowań administracyjnych w sprawie zwolnienia ze służby trzech lubelskich funkcjonariuszy.
  Zdecydowane i natychmiastowe decyzje dyscyplinarne to odpowiedź na ustalenia Wydziału w Lublinie BSW KGP w Warszawie, ich ścisłej współpracy z Prokuraturą Okręgową w Lublinie, w ramach wszczętego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego III Komisariatu Policji w Lublinie.

  Śledztwo dotyczy interwencji przeprowadzonej 2 tygodnie temu, tj. dniu 4 czerwca 2017 r. przez wymienionych funkcjonariuszy wobec ob. Francji osadzonego w Centrum Interwencji Kryzysowej do wytrzeźwienia. Prokuratura Okręgowa w Lublinie w ramach czynności procesowych przeprowadzonych z funkcjonariuszami w dniach 15 i 16 czerwca przedstawiła im zarzuty, a sąd wczoraj zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów.

  Pierwszy sygnał o niewłaściwym zachowaniu funkcjonariuszy otrzymaliśmy 5 czerwca br. Z dyżurnym KMP w Lublinie skontaktował się obywatel Francji informując, że zamierza powiadomić prokuraturę o nadużyciach, których dopuścili się funkcjonariusze. Zaraz po zgłoszeniu telefonicznym wszczęte zostały czynności wyjaśniające. Ustalono funkcjonariuszy biorących udział w interwencji oraz jej przebieg.

  Materiały mimo braku zawiadomienia przez pokrzywdzonego przekazane zostały do prokuratury oraz do Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

  W trakcie czynności wyjaśniających, w których mogliśmy się odnieść tylko i wyłącznie do telefonicznego zgłoszenia, wykonanych zostało szereg czynności m.in.: rozpytano kierowcę taksówki na prośbę, którego policjanci podjęli interwencję wobec ob. Francji, rozpytano pracowników Centrum Interwencji Kryzysowej, zabezpieczono także zapis monitoringu z kamery, która obejmuje swym zasięgiem parking wewnętrzny znajdujący się pomiędzy budynkami KMP w Lublinie, dokonano zabezpieczenia i przeglądu nagrań monitoringu miejskiego z kamer umieszczonych w miejscu przeprowadzenia interwencji przez patrol oraz na trasie jego przejazdu.

  Oficjalne zawiadomienie zostało złożone w prokuraturze w tym tygodniu. To dało funkcjonariuszom BSW KGP możliwość podjęcia dalszej weryfikacji, sprawdzeń i ustaleń oczywiście w uzgodnieniu i w porozumieniu z prokuraturą.

  Nasza formacja zawsze poddaje się ocenie. To nam zależy na wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości, które świadczyć mogą o naruszeniu prawa czy dyscypliny służbowej przez funkcjonariuszy. Każdy policjant musi mieć świadomość, że dla osób, które naruszają prawo nie ma i nie może być miejsca w naszych szeregach. Decyzje o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych, a także decyzje Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie o wydaniu postanowień o wszczęciu z urzędu postępowań administracyjnych w sprawie zwolnienia ze służby tych funkcjonariuszy zostały podjęte jeszcze przed przedstawieniem zarzutów przez prokuratora. Także wobec osób odpowiedzialnych za właściwy nadzór i sposób realizowania zadań i poleceń służbowych wszczęte zostały cztery postępowania dyscyplinarne m. in. wobec Zastępcy Komendanta Komisariatu nadzorującego pion prewencji, Naczelnika Wydziału Prewencji tego komisariatu.

  To bardzo jasny sygnał i przekaz, że każdy z funkcjonariuszy, który zakłada mundur ma obowiązek przestrzegania prawa i obowiązujących procedur.

  nadkom. Renata Laszczka –Rusek, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Zobacz koniecznie:

   Wideo