Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Psia grypa” powaliła u nas aż trzydzieści procent policjantów, są na zwolnieniach lekarskich

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zadania nałożone na Policję są wykonywane, jest ciągłość służby - zapewnia rzecznik prasowy policji Andrzej Walczyna
Zadania nałożone na Policję są wykonywane, jest ciągłość służby - zapewnia rzecznik prasowy policji Andrzej Walczyna Zdzisław Surowaniec
W całej Polsce trwa policyjny protest pod kryptonimem „Psia grypa”. Funkcjonariusze masowo przechodzą na zwolnienia chorobowe. Także w Stalowej Woli.

- W stalowowolskiej drogówce i prewencji nie ma już komu pracować. Prawie wszyscy są na zwolnieniach. Dziwię się, że w lokalnych mediach taka cisza - mówi jeden z pracowników komendy prosząc o zachowanie anonimowości.

Po włoskim strajku i niewystawianiu mandatów za wykroczenia funkcjonariusze policji postanowili protest zaostrzyć. Bezskutecznie domagają się od kilku miesięcy spełnienia przez rząd postulatów: podwyżek płac o 650 złotych (i kolejnej od przyszłego roku), waloryzacji wynagrodzeń, powrotu do zasad przechodzenia na emeryturę sprzed reformy w 2013 roku i prawa do pełnego wynagrodzenia w czasie przebywania na zwolnieniu chorobowym oraz płatnych nadgodzin.

- My już nie wytrzymujemy psychicznie. Nie jesteśmy maszynkami do wypełniania policyjnych statystyk i wskaźników. Też mamy rodziny i potrzebujemy godnie żyć - powiedział nam jeden z policjantów prosząc o nieujawnianie jego danych osobowych.

Pierwsza fala ogólnopolskiego protestu kiedy to policjanci przechodzą na L4 miała miejsce z okazji trwania akcji „Znicz”. Kolejna jest zapowiadana z związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Sytuacja jest rozwojowa, a liczba funkcjonariuszy stale się zmienia. W całym kraju nawet 20 procent funkcjonariuszy jest na zwolnieniach chorobowych czyli co piąty policjant.

W Stalowej Woli w Komendzie Powiatowej Policji jak potwierdził nam rzecznik prasowy Andrzej Walczyna zanotowano większą liczbę policjantów, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Średnio w 2017 roku na zwolnieniu lekarskim przybywało 8 policjantów. Obecnie na dzień 6 listopada na „chorobowym” przebywa blisko 29 procent stanu osobowego stalowowolskiej komendy. Biorąc pod uwagę, że wszystkich policjantów zatrudnionych jest 215, to daje nam liczbę 62 funkcjonariuszy. Jak nas zapewniono, wobec funkcjonariuszy, którzy przybywają na zwolnieniach lekarskich nie będą wyciągane żadne konsekwencje służbowe. Nie będzie również żadnych kontroli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie